Microsoft od roku nie produkuje konsol Xbox One

xbox-logo-white-on-green

Konsole obecnie najnowszej generacji pojawiły na rynku ponad rok temu. Mimo upływu czasu wciąż trudno jest je gdziekolwiek dostać, przynajmniej w rozsądnej cenie. Niestety nie zapowiada się, aby ten problem miał się w najbliższym czasie zakończyć. Podczas gdy Sony stara się zatkać dziurę popytu kontynuacją produkcji PlayStation 4, okazuje się, że gigant z Redmond zaprzestał produkcji konsol 8 generacji, jeszcze w 2020 roku.

Co prawda Microsoft już w lipcu 2020 roku informował o zakończeniu produkcji konsol Xbox One X oraz Xbox One S w wersji All-Digital. Jedynie standardowy Xbox One S miał wciąż być produkowany.

Microsoft tłumaczył swoją decyzję potrzebą skupienia swojej uwagi oraz zasobów na kolejnej generacji. Decyzja najwyraźniej się opłaciła, kilka dni temu szef działu Xboxa – Phil Spencer poinformował, że są to najszybciej sprzedające się konsole w historii Microsoftu. Nie wiele później Cindy Walker – starsza dyrektor ds. marketingu Xbox podzieliła się w wywiadzie dla serwisu The Verge informacją, że wytwarzanie wszystkich konsol rodziny Xbox One zostało zaprzestane pod koniec 2020 roku.

Sony wyprodukuje więcej PlayStation 4

Japoński gigant również miał w planach zakończenie produkcji konsol serii PlayStation 4. Sony jednak chciało to zrobić dopiero wraz z końcem 2021 roku. Bloomberg podaje, że Japończycy doszli najwyraźniej do wniosku, że dalsza produkcja konsol ubiegłej generacji pozwoli w pewnym stopniu zaspokoić braki nowych konsol na sklepowych półkach. Strategia Sony polega na wyprodukowaniu około miliona nowych egzemplarzy PS4 w ciągu całego roku 2022.

Wracając do 2019 roku szef PlayStation – Jim Ryan zaznaczał, że chce skupić całe swoje siły na najnowszej konsoli. Potem nastały czasy pandemii, której skutkiem są duże utrudnienia w produkcji układów scalonych. W efekcie czego na sklepowych półkach brakuje konsol nowej generacji.

Źródło: The Verge, Bloomberg

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!