Xiaomi szykuje telefony z nowościami z 2019 roku

xiaomi mi 9t pro niebieski front tył

Smartfony powoli ewoluują, gdyż, jak wiadomo, wszystko da się zrobić jeszcze lepsze. Jak można się domyślać, producenci mają już plany na najbliższe kilka lat, a także technologie, które stopniowo ujawniają światu. W końcu każdy nowy model ze świeżymi funkcjami przyciąga klientów bardziej niż wydajniejszy procesor w tej samej obudowie. Również Xiaomi nie stoi w miejscu i mamy potwiedzenie, że zamierza wprowadzić m.in. ekran o odświeżaniu 120 Hz.

Nowa wersja MIUI zdradza plany firmy

W tym roku na rynku pojawiło się coraz więcej telefonów z niestandardowym odświeżaniem ekranu na poziomie ponad 60 Hz. Trend ten zapoczątkował Razer Phone zaprezentowany w 2017 roku, a kontynuowali OnePlus, nubia czy Sharp z modelem Zero 2, który posiada ekran o częstotliwości odświeżania aż 240 Hz.

Informacje o wysokim odświeżaniu uzyskał kacskrz, człowiek społeczności XDA Developers, który jest Polakiem zajmującym się m.in. tłumaczeniem systemu Xiaomi. Kod zawierający odświeżanie 120 Hz odnaleziono w najnowszej becie MIUI 11, a powyższe zrzuty ekranu pochodzą z zaimplementowania go przez kacskrz w swoim telefonie. Pomarańczowy producent podaje informację, że ustawienie niższej częstotliwości odświeżania pomoże w oszczędzaniu baterii. Szkoda, że nie mamy do wyboru wartości 90 Hz.

Zobacz też: Xiaomi Mi 9 z odświeżaniem wyświetlacza 84 Hz! Nie trzeba dopłacać do OnePlus 7 Pro

5-krotny zoom optyczny i nagrywanie w 8K

Oprócz nowości w kategorii wyświetlacza, Xiaomi zamierza powiększyć możliwości swoich aparatów. Analiza kodu MIUI pozwala wywnioskować, że zostanie dodany tryb 8K 30 fps. Podobną opcję posiada nubia Z20, ale pozwala ona nagrywać w 8K przy 15 klatkach na sekundę.

<string name=”pref_video_quality_entry_8kuhd”>UHD 8K, 30fps</string>

<string name=”video_ultra_clear_tip_8k”>8K UHD</string>

Myślę, że to jednak jeszcze daleka przyszłość ponieważ sensor Samsung ISOCELL Bright HMX pozwala na nagrywanie wideo w 6K@30fps, a Sony IMX 568 na 4K@90fps, według danych podawanych na stronach tych producentów. Ograniczeniem są też moduły przetwarzania obrazu w procesorze (Spectra 380 przy Snapdragonie 855). Jestem ciekaw, jak udało się to ominąc nubii.

Pomarańczowy producent przewiduje również dodanie pięciokrotnego zoomu optycznego oraz 50x zoomu cyfrowego. Podobne rozwiązania znamy już m.in. z Huawei’a P30 Pro. Nie mamy jednak pewności czy taki tryb ostatecznie pojawi się w Xiaomi, w końcu to tylko fragmenty kodu.

Być może te nowości częściowo trafią do Mi Note 10, który ma niedługo zadebiutować. Tego dowiemy się jeszcze w tym miesiącu!

na zdjęciu wyróżniającym Mi 9T Pro

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!