Kupując nowy telefon często sprawdzamy jego wytrzymałość. Przecież zależy nam na tym, żeby posłużył jak najdłużej w jak najlepszym stanie. Nikt nie lubi mieć porysowanego ekranu czy odprysków na obudowie. Teraz już wiemy jak w teście wytrzymałości wypadł Xiaomi Mi 9.

Xiaomi Mi 9 jest wytrzymały, ale nie możecie zapomnieć o tym, żeby uważać na aparat

Chiński flagowiec wpadł w ręce znanego testera z kanału JerryRigEverything. Sprawdził on wytrzymałość poszczególnych elementów konstrukcji.

Można powiedzieć, że Mi 9 jest solidnie zbudowanym telefonem. Jego wyświetlacz, chroniony przez szkło Gorilla Glass 6, porysował się od narzędzia o twardości 6 w skali Mohsa, a głębsze rysy pojawiły się przy materiale o twardości 7. Po porządnym zarysowaniu miejsca, gdzie jest ukryty czytnik linii papilarnych wciąż działa on skutecznie i można odblokować telefon. Dobrze wypadła też ramka boczna wykonana z aluminium serii 7000 i metalowe przyciski, ale niestety potwierdziło się, że smartfon nie jest wodoodporny. Przy tacce na karty SIM znajduje się niezbyt solidna uszczelka.

mi 9

Xiaomi chwali się, że potrójny aparat przykryty jest szkłem szafirowym. Z jednej strony jest to prawda, ale z drugiej nieco marketingowa zagrywka. Szafir kojarzy nam się z wyższą odpornością na zarysowania niż szkło. Jest to 9 w skali Mohsa (najwięcej, bo 10, ma w tej skali diament). Czy to sprawia, że szkła aparatu Mi 9 nie można zarysować? Niekonieczne. Zgodnie z przeprowadzonym testem narzędzia o twardości 6 i 7 już zaczynają zostawiać ślady. Autor testu postanowił sprawdzić czy faktycznie ma do czynienia z ciałem o krystalicznej postaci i urządzenie to potwierdziło. Możliwe, że materiał, którym Xiaomi pokryło aparaty to jakaś kombinacja szkła i syntetycznego szafiru.

Zobacz też: Oficjalne ceny Xiaomi Mi 9, Redmi Note 7 i Mi Electric Scooter Pro. Xiaomi pozamiatało…

Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku szafirowego szkła od Apple. Okazało się, że aparaty iPhone’ów również rysują się „prędzej” niż powinny, a wnikliwa analiza pokazała, że ich pokrywy składają się w warstwy szafirowej oraz szklanej wraz z domieszką innych pierwiastków. To szafirowe szkło różniło się od tych stosowanych np. w zegarkach Tissot.

Można dojść do wniosku, że po samym usłyszeniu wyrażenia „szkło szafirowe” nie należy ślepo wierzyć przekonaniu, że jest to materiał o wytrzymałości szafiru. Z drugiej strony Xiaomi Mi 9 spisał się w teście dość dobrze – tak tani smartfon jest jednocześnie solidnie wykonany.

A co Wy sądzicie o tym, jak Xiaomi Mi 9 wypadł w teście wytrzymałości?

Xiaomi Mi 9 w przedsprzedaży w sklepie x-kom!