Xiaomi MI MIX vs Xiaomi MI MIX 2 – Porównanie bezramkowców

Xiaomi MI MIX vs Xiaomi MI MIX 2 – Porównanie bezramkowców

Xiaomi Mi Mix to przełomowy telefon, który pojawił się w ubiegłym roku. Choć nie był on pierwszym bezramkowcem, to zapoczątkował trend na pomniejszanie ramek w telefonach. W tym roku pojawił się jego następca, Xiaomi Mi Mix 2 i jakiś czas temu miałem okazję porównać oba te telefony. Co z tego wynikło? Który jest lepszy? Dowiecie się tego z krótkiego porównania obu modeli!

XIAOMI MI MIX VS XIAOMI MI MIX 2 – WYGLĄD I WYGODA UŻYTKOWANIA

Choć pierwszy Mix ma mniejsze ramki i większy wyświetlacz, to jego następca jest zdecydowanie wygodniejszym telefonem w codziennym użytkowaniu. Mi Mix jest po prostu dużym klockiem, który wygląda naprawdę świetnie, lecz (choć nie mam najmniejszych dłoni) jest trochę za duży i zbyt toporny w codziennej zabawie. Ciągle miałem obawy, że go upuszczę i niestety, używanie go jedną ręką jest bardzo trudne.

Mi Mix 2 natomiast jest zdecydowanie wygodniejszy. I właśnie dlatego producent najprawdopodobniej zdecydował się zmniejszyć ekran i delikatnie zwiększyć ramki. Jednocześnie nie wiem dlaczego chińczycy zdecydowali się „wystawić” aparat tak bardzo ponad powierzchnie plecków telefonu – w pierwszym Mixie tego problemu nie było. Nie zmienia to oczywiście faktu, że plecki obu modeli prezentują się świetnie, choć oczywiście są równie kruche i równie mocno się palcują.

Jeśli natomiast miałbym porównać oba modele wyłącznie wizualnie, to zdecydowanym zwycięzcą zostałby Mix (ten pierwszy). Ceramiczne unibody, znikome ramki oraz złote akcenty sprawiają, że jest to telefon, który od razu woła do nas „jestem urządzeniem premium”.

 

Warto również wspomnieć o różnicy w zastosowanych głośnikach – pierwszy Mix posiada głośnik piezoelektryczny, a drugi zwykły. Podczas rozmawiania przez oba telefony jednak nie zauważyłem, by jedno lub drugie rozwiązanie działało na korzyść / niekorzyść obu modeli. Rozmówcę słychać dobrze w obu telefonach, choć muszę przyznać, że rozwiązanie z Xiaomi Mi Mix jest ciekawe. O tym jednak więcej będzie w powstającej recenzji tego modelu.

MI MIX 2 VS MI MIX – WYDAJNOŚĆ

Dwie generacje telefonów różnią także podzespoły. Oba modele wyposażono w najlepsze dostępne w momencie produkcji komponenty – Snapdragon 821 oraz Snapdragon 835 oraz 6 GB RAMu. Jednak Mi Mix oraz Mi Mix 2 w kwestii wydajności spisują się równie dobrze. Nie odczułem najmniejszej różnicy podczas użytkowania – gry działają płynnie. Problemu nie robi także pozostawienie wielu aplikacji w tle – wszystko uruchamia się błyskawicznie.

Jeśli więc patrzycie na telefon pod kątem wydajności, to niezależnie od tego, jaki model wybierzecie, będziecie równie zadowoleni.

MI MIX VS MI MIX 2 – APARAT

Na koniec element, który ciekawił najwięcej osób – aparat. I tutaj zaskoczę chyba wszystkich, bo oba modele robią zdjęcia o bardzo zbliżonej jakości. Niestety nie jest to jakość najwyższa, ale o tym zapewne dowiedzieliście się czytając recenzje. O ile w dzień zdjęcia wychodzą naprawdę świetnie, to w gorszym świetle jest naprawdę kiepsko. Jeśli więc szukacie telefonu do zdjęć, to Mi Mix 2, ani Mi Mix nie będą dobrym wyborem.

 

Zdjęcia wykonane aparatem Mi Mixa:

Zdjęcia wykonane aparatem Mi Mixa 2:

DOŁĄCZONE CASE SĄ PODOBNE, A TAK BARDZO RÓŻNE

Tak. Oba telefony posiadają w zestawie futerał na telefon. Jednak tutaj zdecydowanie wygrywa ten, który został dołączony do pierwszego Mixa. Jest on wykonany z materiału skóropodobnego i po kilku tygodniach użytkowania nie ma z nim większych problemów. Nie to co w futerale od Mi Mix 2…

Case od drugiego Mixa po kilku tygodniach zaczął pękać na dolnych rogach. Wszystko z powodu wykonania go z plastiku – miało to pewnie zmniejszyć ostateczny koszt telefonu. Myślę jednak, że tutaj można było doinwestować, bo te 5/10$ nie odwiodłoby nikogo od zakupu, a różnica byłaby kolosalna.

TO KTÓRY MIX JEST LEPSZY – KRÓTKIE PODSUMOWANIE

No i tutaj trudna decyzja. Dla mnie lepszy jest zdecydowanie Xiaomi Mi Mix 2, gdyż jest znacznie wygodniejszy w codziennym użytkowaniu ze względu na znacznie mniejsze wymiary. Pierwszy Mix jest naprawdę sporym telefonem i jeśli nie lubicie takich „patelni” lub macie drobne dłonie, to na pewno nie przypadnie Wam do gustu.

Jeśli natomiast nie przeszkadza Wam rozmiar telefonu, to pierwszy Mix wygląda lepiej – mniejsze ramki, brak wystającego aparatu – a wydajnościowo nie odbiega od swojego następcy. Ostateczną decyzję jednak pozostawiam każdemu z Was.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!