Xiaomi pracuje nad PC i Mini PC

Xiaomi Mini PC
Xiaomi Mini PC

Jak mówią plotki, Xiaomi ma pokazać komputery PC, zwłaszcza mowa tu o sprzęcie klasy Mini PC.

Xiaomi Host Mini PC i Xiaomi Mini PC

Mini PC, czyli niewielkie komputery stacjonarne w ostatnim czasie mocno zyskały na znaczeniu i to pod wieloma względami. Tymi sprzętami zainteresowali się entuzjaści rozwiązań sieciowych widząc w nich tanie i dostępne zamienniki Raspberry Pi, czyli komputerów SBC, które teraz ciężko dostać. A do tego Mini PC są wydajniejsze i mają opcję rozbudowy. Z tych nowszych urządzeń zadowoleni natomiast będą zwykli użytkownicy komputerów, którzy teraz mogą kupić mały, ale nadal całkiem wydajny sprzęt, który pobiera o wiele mniej energii niż typowy komputer stacjonarny.

Nic w tym dziwnego, że Xiaomi może pracować na tego typu sprzętem. Już wyprodukowali kilka laptopów. Mini PC i laptopy dzielą wiele elementów. Jak mówią plotki, Xiaomi podobno chciało pokazać komputery klasy Mini PC 1 grudnia, czyli podczas odwołanej premiery smartfonów Xiaomi 13.

Xiaomi Host Mini PC wygląda jak komputer typu Small Form Factor. Prawdopodobnie został wyposażony w zasilacz typu XM22AL5X o mocy 100 W. Niestety, nie wiemy co dokładnie miał zaoferować. Możliwe, że dedykowany układ graficzny, jednakże ten musiałby być całkiem ograniczony (może wyjęty z laptopa?), bowiem całość musiałby “uciągnąć” stosunkowo słaby zasilacz.

Xiaomi Mini PC to już komputer w znanej nam formie – wygląda jak Star Labs Byte Mk 1 czy Apple Mac Mini. Podobno miałby zostać wyposażony w APU AMD Ryzen 7 6800H oraz układ graficzny Radeon 680M RDNA 2. Do tego doszłoby 16 GB RAM-u i dysk SSD. Według plotek miał zostać wyceniony na 3999 CNY, czyli około 2500 złotych. Obydwa komputery na dzień dobry miałyby pracować pod kontrolą Windowsa.

Xiaomi Mini PC
Xiaomi Mini PC

Drugi komputer wygląda na znacznie ciekawszy – przynajmniej według mnie – jednak, wbrew pozorom, na rynku jest sporo rozwiązań tego typu i to w dobrej cenie oraz z ogromnymi możliwościami. Ciekawe czy byłoby miejsce na rynku na takie komputery Xiaomi, zwłaszcza w Polsce (o ile byłby u nas zaprezentowany).

Źródło: GSMArena przez MIUI Polska

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!