Xiaomi POCO C40 zaoferuje kompletnie nowy procesor! To nie jest ani Qualcomm, ani MediaTek

POCO

Jak się okazuje, Xiaomi już niedługo może zaprezentować smartfon, który rozpocznie nowy ruch wśród telefonów tego producenta. Mowa tu o modelu POCO C40, który ma mieć procesor kompletnie innego producenta, a do tego zaoferuje przerobioną nakładkę MIUI.

POCO C40 z procesorem JLQ JR510

Jak sprawdzimy specyfikację większości smartfonów na rynku, to zauważymy, że zazwyczaj mają one procesor albo firmy Qualcomm, albo firmy MediaTek. Co prawda, są jacyś mniejsi producenci, jednak rzadko znajdują swoje miejsce w smartfonach. Jak się jednak okazuje, POCO C40 może zaoferować coś nowego.

Jak wynika ze śledztwa przeprowadzonego przez portal MIUI Polska, jeszcze w styczniu bieżącego roku pojawiła się w kodzie MIUI nowa pozycja z układem o nazwie JR510. Google jednak za wiele o tym procesorze nie mówił, choć już wtedy mogliśmy dostrzec, że pasuje on raczej do najtańszych smartfonów.

Mogliśmy więc się spodziewać, że lada moment Xiaomi pokaże coś naprawdę taniego – taki odpowiednik telefonów z Androidem Go. I to było całkiem trafne spostrzeżenie, bowiem wczoraj (to jest 13 kwietnia) pojawiły się wyniki benchmarku, gdzie testowano smartfon Xiaomi właśnie z ośmiordzeniowym układem JLQ JR510 wspieranym przez grafikę Mali-G52.

Xiaomi C3QP POCO C40
Wyniki GeekBench

GeekBench wskazuje, że nazwa kodowa smartfona to frost, a faktyczna nazwa to Xiaomi C3QP. Wynik jest przeciętny, bowiem w teście Single-Core telefon uzyskał 154 punkty, a w Multi-Core – 733. Do tego mamy tutaj Androida 11 i nakładkę MIUI 13. Benchmark wspomina również o 3 i 4 gigabajtach RAM-u, jednak w kodzie MIUI możemy zauważyć, że frost powinien mieć mniej niż 3 GB RAM.

frost
(fot. MIUI Polska)

Dlaczego kod sprawdza ten warunek? A no dlatego, że Xiaomi może pracować nad lżejszą wersją nakładki. W kodzie znalazły się odniesienia do flagi IS-MIUI_GO_VERSION, która od razu na myśl przynosi nam Androida Go, czyli znacznie odchudzonego zielonego robocika, który działa na smartfonach o bardzo słabej specyfikacji i kosztujących około 300 złotych. Prawdopodobnie MIUI Go może wyłączać lub ograniczać niektóre funkcje systemu.

Jak dodaje MIUI Polska, system OTA jasno wskazuje na to, że telefon powinien być dostępny na wielu rynkach, ale nie w Chinach i Japonii. Gdyby ten telefon pojawił się w Polsce, to obstawiałbym cenę około 300-400 złotych.

Źródło: MIUI Polska

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!