Xiaomi Redmi Note 7 i Ubuntu? Temu deweloperowi się udało!

Xiaomi Redmi Note 7
Xiaomi Redmi Note 7

Tak naprawdę smartfony z “prawdziwym Linuxem” to urządzenia nie tylko trudno dostępne, ale również drogie (a przynajmniej Librem 5) i z niezbyt atrakcyjną specyfikacją. Dlatego też niektórzy próbują instalować popularne dystrybucje Linuxa na już istniejących i popularnych smartfonach. Do tej grupy właśnie dołączył Xiaomi Redmi Note 7.

Ubuntu Touch uruchomione na Xiaomi Redmi Note 7

Deweloper kryjący się pod nazwą Danct12 znany jest z uruchamiania na smartfonach innych systemów niż Android. Już o nim wspominałem, kiedy to pisałem o udanej modyfikacji, dzięki której można korzystać z Ubuntu Touch na Xiaomi Redmi 4X. Jak się okazuje, entuzjaście udało się zainstalować to samo Ubuntu Touch na Xiaomi Redmi Note 7.

Xiaomi Redmi Note 7 i Ubuntu? Temu deweloperowi się udało!
Ubuntu Touch na Redmi Note 7

Deweloper opublikował krótką zapowiedź prezentującą działanie systemu. Osoby, które już chcą brać swój Redmi Note 7 i instalować Ubuntu muszę rozczarować. Póki co, prace są na bardzo wczesnym etapie i wiele rzeczy po prostu nie działa. Łatwiej jest wymienić elementy, które działają, a są to wyświetlacz (wraz z przyspieszeniem), dotyk oraz WiFi. Reszta rzeczy prawdopodobnie zostanie uruchomiona w kolejnych wersjach modyfikacji. Muszę zaznaczyć, że sama metoda instalacji jest niezwykle trudna. Te wady sprawiają, że projekt czeka jeszcze wiele godzin pracy, aby mógł on zostać opublikowany i dostępny dla każdego z nas.

Wybór Redmi Note 7 jako obiekt modyfikacji nie jest taki głupi. Jest to całkiem dobrze wyposażony, wydajny i tani smartfon, a więc wiele osób po prostu będzie mogła go sobie kupić i poprawiać działanie Ubuntu. Mnie natomiast cieszy fakt, że nadal są osoby chcące rozwijać te mniej popularne systemy operacyjne.

Chcielibyście korzystać z Ubuntu Touch na swoim smartfonie? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!