Xiaomi wprowadza czytnik e-booków! Czy jego cena jest konkurencyjna?

Xiaomi wprowadza czytnik e-booków! Czy jego cena jest konkurencyjna?

Długo można wymieniać produkty, które produkuje Xiaomi. Smartfony, telewizory, smartwatche, długopisy, buty czy parasole. Jest jednak segment, którego chiński gigant jeszcze nie zwojował – rynek czytników e-booków. Najnowszy Xiaomi eBook Reader ma zmienić ten stan rzeczy.

Zabójca Amazon Kindle’a?

Tutaj większego zaskoczenia nie będzie – Amazon totalnie zdominował rynek czytników ebooków. Według danych z portalu marketwatch.com, pierwsze trzy miejsca w rankingu ilości sprzedanych urządzeń zajmują kolejno: Amazon, Kobo oraz PocketBook. Są to odpowiednio wyniki: 53%, 13% oraz 9% udziału w globalnym rynku (dane za 2015 rok). Moglibyście jednak stwierdzić, że w sumie nie można tu mówić o monopolu, gdyż Kobo oraz PocketBook osiągają całkiem niezłe wyniki. I to stwierdzenie byłoby prawdą, gdyby nie fakt, że zarówno Kobo jak i PocketBook należą do… tak, zgadliście. Możemy tutaj zatem bardziej mówić o oligopolu.

kindle paperwhite 3

Do tej pory nikt próbował odebrać Amazonowi pałeczki pierwszeństwa w tym segmencie. Teraz jednak podjęło się tego Xiaomi, a jak wiemy, ta firma zazwyczaj osiąga dokładnie to, co uprzednio zamierzy. Wspomniany czytnik będzie można zamówić za pomocą chińskiego portalu crowdfundingowego. Do sprzedaży trafi pojutrze, czyli 20 listopada. Co go wyróżnia i czy może być realnym konkurentem dla niezwykle popularnego czytnika od Amazonu – Kindle’a?

Zobacz też: Xiaomi Mi Watch pokazany światu. Zegarek ten będzie hitem sprzedażowym!

Czytanie w każdych warunkach

Wewnątrz Xiaomi eBook Readera znajduje się czterordzeniowy układ Allwinner o taktowaniu 1,8 GHz, który współpracuje z 1 GB pamięci RAM. Producent przeznaczył 16 GB pamięci wewnętrznej do zapełnienia przez książki. Urzązdenie działa na Androidzie 8.1 Oreo, który pozwala na czytanie książek czy przeglądanie internetu. Wspiera formaty, takie jak EPUB, PDF, txt oraz wiele innych.

Xiaomi wprowadza czytnik e-booków! Czy jego cena jest konkurencyjna?

Wyświetlacz cechuje się gęstością pikseli wynoszącą 212 PPI. Z racji, że jest to ekran typu e-ink, bez problemu będzie można korzystać z niego na zewnątrz – nawet przy dużym nasłonecznieniu. Jednak jeśli zajdzie chęć czytania książek po zmroku – nie ma najmniejszego problemu! Pod ekranem znajduje się podświetlenie diodami LED, które można regulować w aż 24-stopiowym zakresie.

inkBook Prime HD – polski czytnik ebooków z podświetleniem przetestowany!

Xiaomi eBook Reader jest wyposażony w ogniwo o pojemności 1800 mAh, co według producenta powinno zapewnić kilka tygodni pracy w trybie uśpienia. Co ciekawe, chiński gigant poszedł z duchem czasu i umieścił w czytniku port USB-C do ładowania urządzenia. Aczkolwiek to już raczej powinno przestać zaskakiwać, gdyż – jakby nie patrzeć – mamy już końcówkę 2019 roku. Całe urządzenie waży 178 gramów. Cena czytnika w regularnej sprzedaży (w Chinach) wynosić będzie w przybliżeniu 85$ (ok. 330 zł).

Co sądzicie o czytniku e-booków od Xiaomi? Jesteście chętni na jego zakup? Dajcie znać w komentarzach!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!