Gamingowa klawiatura za 170 złotych? Oto XPG Summoner Mini [RECENZJA]

XPG Summoner Mini
XPG Summoner Mini

Przyznam szczerze, że z jakiegoś powodu podobają mi się małe klawiatury – wyglądają minimalistycznie, zajmują mniej miejsca na biurku, a też pozwalają wydajniej pracować ponieważ najważniejsze klawisze są bliżej siebie. Tak się stało, że klawiatura skierowana do graczy XPG Summoner Mini „wpadła” do mnie do sprawdzenia. Jak działa?

XPG Summoner Mini – zestaw sprzedażowy

W pudełku znajdziemy potrzebne minimum – klawiaturę oraz przewód USB-C. Przydałoby się jakieś dodatkowe wyposażenie, chociażby szczypce do wyciągania klawiszy czy miotełka do czyszczenia. Na plus, że pudełko jest całkiem małe, więc można je wykorzystać jako takie etui do przenoszenia, bowiem i do tego ten sprzęt teoretycznie się nadaje.

XPG Summoner Mini – specyfikacja

Specyfikacja klawiatury XPG prezentuje się następująco.

 • Rodzaj przełączników: Mechaniczne – Outemu Red
 • Rozmiar: 60%
 • Typ: Dla graczy, kompaktowa
 • Łączność: Przewodowa, USB-C
 • Podświetlenie: Tak, wielokolorowe, strefowe
 • Klawisze funkcyjne/multimedialne: Tak
 • Numpad: Brak
 • Podpórka na nadgarstki: Brak
 • Dodatkowe: Odłączany kabel USB, profile ustawień, wytrzymałość 50 mln kliknięć, regulacja jasności podświetlenia, Anti-Ghosting z pełnym N-Key Rollover
 • Kolor: Czarny
 • Wymiary: 292 x 102 x 38 mm
 • Waga: 400 g

Cena w dniu publikacji artykułu: 169 złotych

Design i jakość wykonania

Klawiaturze nie można odmówić designu jasno mówiącego z jaką kategorią produktową mamy do czynienia – jest kompaktowa, a styl jasno wskazuje na gaming. Jednak nie ma w tym nic złego, akurat klawiatura wygląda całkiem ładnie i może się podobać. Nadruki mają niecodzienny styl, ale są czytelne i jasno zrozumiałe. Podświetlenie jest ładne, równomierne i niezbyt jaskrawe. Do wyboru mamy kilka trybów oświetleniowych (polegających głównie na zmianie formy migania diod), ale finalnie wolałem stałe światło.

XPG Summoner Mini
XPG Summoner Mini

Jakość wykonania też stoi na dobrym poziomie. Tworzywo sztuczne jest dobrej jakości. Wykończenie jest matowe, przyjemne dla palców – sprzęt sprawia wrażenie solidnego, zwłaszcza jak na taką cenę.

Codzienność i wygoda użytkowania

Od razu po otrzymaniu klawiatury chciałem ją wykorzystać do swojej typowej codzienności, czyli do pracy. W tym momencie odkryłem, że jednak małe klawiatury 60% nie są dla mnie. Od razu odczułem brak strzałek, które możemy włączyć, ale dopiero po naciśnięciu odpowiedniej kombinacji klawiszy – wtedy to WSAD zamienia się na strzałki. Nieco mniej, ale nadal, brakowało mi takich klawiszy jak Page Up czy Page Down.

Podświetlenie
Podświetlenie

Tylko jak decydujemy się na taką klawiaturę to wiemy na co się piszemy. Ponadto te klawisze są tutaj dostępne (w tym Print Screen czego zabrakło w innej, kompaktowej klawiaturze, którą testowałem TUTAJ), ale po przełączeniu układu odpowiednimi klawiszami. Tutaj dodam, że warto sobie przestudiować instrukcję obsługi, bowiem właśnie tam wymienione są wszelkie kombinacje klawiszowe, które dają nam dostęp do kolejnych przycisków.

XPG Summoner Mini
XPG Summoner Mini

No i jak zauważyłem, że do pracy ta klawiatura niezbyt mi odpowiada (choć pisanie kodu i poleceń w terminalu jest przyjemne), to po kilku dniach do niej powróciłem, ale już z innym celem. Otóż podłączyłem ją do Steam Decka, aby zagrać w World of Tanks (oczywiście na monitorze – gra na 7 calach w WoT nie jest przyjemna). I tutaj nagle poczułem ogromną wygodę klawiatury przewodowej i mechanicznej, a ograniczenia o których wcześniej wspomniałem, w zasadzie nie istniały.

I faktycznie producent nie kłamał – to klawiatura dla graczy i do grania nadaje się ona najlepiej. Niektórym osobom sprawdzi się też do pracy, ale należy się do niej mocno przyzwyczaić.

XPG Summoner Mini i XPG Summoner
XPG Summoner Mini i XPG Summoner

Tak jak można zrozumieć z kontekstu wypowiedzi, klawiatura działa poprawnie nie tylko na Windowsie, ale też na Linuksie, co sprawdziłem na Steam OS (na Steam Decku) oraz na Fedorze. Po prostu nie miałem żadnych problemów.

Podsumowanie

XPG Summoner Mini jest dokładnie tym, czego się spodziewamy – niewielką, mechaniczną klawiaturą dla graczy, która wygląda po prostu ładnie. Czy nadaje się do czegoś więcej niż do grania? Oczywiście, że tak, ale ja jestem zbyt przyzwyczajony do niskoprofilowych, pełnowymiarowych klawiatur. Ale kiedy tylko przychodzi chęć zagrania w gry PC, to właśnie do klawiatury XPG powracam, aby rozgrywka była przyjemniejsza. Więc tak, XPG Summoner Mini to dobry wybór w tej cenie.

Ocena

Ocena
8 10 0 1
XPG Summoner Mini to budżetowa i dobra klawiatura mechaniczna skierowana do graczy. Jej główną cechą jest niewielki rozmiar, który może spodobać się wielu użytkownikom.
XPG Summoner Mini to budżetowa i dobra klawiatura mechaniczna skierowana do graczy. Jej główną cechą jest niewielki rozmiar, który może spodobać się wielu użytkownikom.
8/10
Total Score
 • Design i jakość wykonania
  8/10 Bardzo dobrze
 • Wygoda użytkowania
  8/10 Bardzo dobrze
 • Stosunek ceny do jakości
  8/10 Bardzo dobrze

Zalety

 • Dobra jakość wykonania
 • Pomimo rozmiaru 60%, nie zabrakło ważnych klawiszy
 • Pomijając kwestie gamingu, to nawet ładny design

Wady

 • Brak większej kontroli nad kolorami podświetlenia
 • Dosyć biedny zestaw sprzedażowy
Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!