Z Google Chrome zniknie kłódeczka – tak jakby

chrome chromium

Już niedługo w Google Chrome nastąpi ogromna zmiana. Otóż zniknie… kłódka.

Google Chrome przestanie wyszczególniać obecność SSL

Jak wynika z najnowszych informacji, z Google Chrome zniknie kłódeczka. Tak, chodzi o grafikę, która wyświetlana jest na pasku adresu, tuż przed ciągiem www.  . Była ona obecna już od wielu lat i jej zadaniem było informowanie o obecności certyfikatu SSL. Jeszcze jakiś czas temu miało to sporo sensu – niewiele stron wykorzystywało taki certyfikat i operowały na czystym protokole HTTP bez S. Ba! Nawet niekiedy mógł pojawić się napis, że dana witryna jest bezpieczna, co ma upewnić użytkownika, że jest faktycznie na bezpiecznej stronie – na przykład bankowej.

Tak wygląda to aktualnie (fot. Chromium blog)
Tak wygląda to aktualnie (fot. Chromium blog)

Jednak z czasem certyfikat SSL stał się powszechny i jego uzyskanie jest niezwykle proste. Wystarczy chociażby dostawca Let’s Encrypt, który nada nam taki certyfikat w kilka chwil i to bez potrzeby podawania ważnych informacji. Mało tego, korzystanie z SSL wymaga nie tylko sprawdzenia, czy taka kłódka istnieje, ale też przeczytania kto ten certyfikat wystawia. Jeśli wchodzimy na stronę bankową, a instytucją wystawiającą certyfikat jest Let’s Encrypt, to można uznać, że jest to strona nieprawdziwa, fałszywa.

Aktualnie to właśnie strony HTTP bez (S) są wyróżniane. Często możemy zobaczyć pewne logo ostrzegające na pasku adresowym, a także, przed wejściem na stronę, może pojawić się wielki komunikat informujący, że wchodzimy na niebezpieczną stronę.

Nowy design (fot. Chromium blog)
Nowy design (fot. Chromium blog)

Dlatego też już w Chrome Canary możemy zauważyć, że wraz z wprowadzeniem interfejsu Material You zniknęła kłódeczka. Zamiast niej jest ikona ustawień witryny. Dopiero po kliknięciu na tę ikonę zobaczymy napis Connection is secure (co ciekawe, nie każdy wiedział, że w kłódkę można kliknąć, aby przejść do ustawień danej strony). Natomiast jeśli chodzi ostrzeżenia o braku SSL, to te nadal pozostaną.

Zmiana będzie obejmować nie tylko komputery, ale też Chrome na Androidzie i iOS. W wersji stable pojawi się dopiero we wrześniu, w Google Chrome 117.

Źródło: Chromium Blog

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!