Żarty się skończyły. Amerykański Departament Sprawiedliwości oskarża Huawei

Huawei

Zaledwie wczoraj pisaliśmy o ultimatum postawionym przez urzędników Donalda Trumpa Polsce, a dziś pojawiają się kolejne informacje o problemach Huawei. Tym razem jednak sprawa jest dużo poważniejsza.

Huawei oficjalnie oskarżony

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych złożył dziś formalny wniosek będący oskarżeniem przeciwko firmie Huawei, finansowemu dyrektorowi generalnemu Wanzhou Meng oraz partnerowi giganta z Państwa Środka – Skycom. Większość zarzutów dotyczy jednak samego chińskiego producenta. Huawei oskarżony jest o kradzież tajemnic handlowych, oszustwa finansowe, naruszenie sankcji stawianych przez rząd amerykański oraz oszustwa telekomunikacyjne. Akt oskarżenia jest na tyle poważny, że wyrok wydany przez sąd główny w Nowym Jorku może mieć ogromy wpływ na rynek mobilny. Jeśli ten przyzna rację Departamentowi Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych to wszystkie urządzenia Huawei mogą całkowicie zniknąć z rynku USA. Oczywiście nie cieszą się tam one ogromną popularnością, ale za Stanami Zjednoczonymi mogą iść inne kraje, które także bliżej przyjrzą się poczynaniom chińskiego giganta.

Huawei logo

Co więcej strona oskarżająca uważa, że Huawei, za pośrednictwem firmy Skycom, przeprowadzał liczne transakcje biznesowe z Iranem, a tym samym naruszył sankcje stawiane przez rząd amerykański. Gdyby tego było mało osobny akt oskarżenia został złożony w Waszyngtonie. Ten dotyczy kradzieży tajemnic handlowych z firmy T-Mobile. W 2013 roku operator komórkowy przyznał inżynierom chińskiego giganta dostęp do tajnego projektu “Tappy”. Jest to robot, który ma symulować korzystanie z smartfona i tym samym jego testowanie. Huawei miał rzekomo przechwycić zdjęcia urządzenia i jego dane techniczne, a następnie wykorzystać je do ulepszenia własnych rozwiązań.

Zobacz też: Polska musi wybrać pomiędzy Huawei, a amerykańską bazą Fort Trump

Prokuratorzy uważają, i co więcej mają podobno na to dowody, że finansowy dyrektor generalny producenta z Państwa Środka stworzył specjalny system premiowy. Miał on na celu nagradzanie tych pracowników, którym udało się w jakikolwiek sposób wykraść technologie innych firm. Trzeba przyznać, że teraz sytuacja firmy Huawei wygląda jeszcze gorzej niż miało to miejsce jakiś czas temu. Oczywiście sprawa nie zostanie zakończona w ciągu najbliższych dni, a raczej tygodni czy miesięcy, a co za tym idzie na oficjalny wyrok będziemy musieli jeszcze poczekać.

Huawei Indictment by on Scribd

Czy waszym zdaniem sprzedaż urządzeń Huawei w Stanach Zjednoczonych zostanie całkowicie zakazana? Zapraszamy do dyskusji!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!