Polska musi wybrać pomiędzy Huawei, a amerykańską bazą Fort Trump

Huawei anteny

Sytuacja firmy Hauwei wydaje się coraz to bardziej dramatyczna. I to nie tylko w Stanach Zjednoczonych, gdzie nieustannie trwa walka Donalda Trumpa z chińskim rządem, ale także w naszym kraju. Teraz prezydent USA postawił Polsce ultimatum!

Sieć 5G od Huawei zagrożona

Wizyta brytyjskiego ministra spraw zagranicznych, Jeremiego Hunta, w Waszyngtonie wiązała się między innymi z odpowiedzią na pytanie czy rząd angielski postanowi ulec prośbą Donalda Trumpa i całkowicie zrezygnuje z infrastruktury firmy Huawei. Decyzja ta wiązałaby się oczywiście ze znacznym pogorszeniem relacji z Chinami, czego Anglia nie chce. Jednak wizyta ministra spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii przyniosła także informacje niezwykle ważne dla Polski.

huawei 5g 2

Od dłuższego czasu pojawiają się informacje o budowie stałej bazy Stanów Zjednoczonych w naszym kraju o nazwie Fort Trump. Jak podaje The New York Times urzędnicy prezydenta Donalda Trumpa zasugerowali, że budowa bazy zależy bezpośrednio od tego czy Polska postanowi korzystać z sieci 5G od Huawei. Władze Stanów Zjednoczonych uważają, że gigant z Państwa Środka budując nową aglomerację w całej Europie prowadzi nowy technologiczny wyścig zbrojeń. Co więcej rząd amerykański przekonany jest, że chińskie firmy, takie jak Huawei czy ZTE, nieustanie współpracują z władzami Państwa Środka, a także tamtejszym wywiadem i służbami specjalnymi. Utworzenie przez Huawei sieci 5G na Starym Kontynencie, a w tym i w Polsce, ma umożliwić dostęp Chińczykom zarówno do sieci telekomunikacyjnych jak i komputerowych. Tym samym mogliby oni w jeszcze łatwiejszy sposób pozyskiwać ogrom informacji, które nie powinny trafić w ich ręce.

Zobacz też: Huawei celuje w pierwsze miejsce wśród producentów smartfonów na ten rok

Huawei nie ma lekko

Z jednej strony smartfony giganta z Państwa Środka sprzedają się, przede wszystkim w Chinach, coraz to lepiej, a z drugiej kolejne kraje zastanawiają się nad rezygnacją z ich udziału w tworzeniu sieci 5G. To właśnie z budowy infrastruktury Huawei zarabia jeszcze większe pieniądze niż z sprzedaży urządzeń mobilnych, a całkowite odcięcie Europy od chińskiej firmy za sprawą namowy USA mogłoby oznaczać dla niej ogromne straty finansowe. Pamiętajmy także o niedawnym zatrzymaniu dyrektora sprzedaży w polskim oddziale Huawei. Oczywiście polski przedstawiciel chińskiego giganta momentalnie wydał oświadczenie o braku jakichkolwiek powiązań Weijinga W. z firmą, ale niesmak pozostał. Pozostaje nam czekać na dalszy rozwój sytuacji.

huawei 5g

Co myślicie o ultimatum postawionym przez USA polskiemu rządowi? Czy budowa Fort Trump warta jest całkowitej rezygnacji z sieci 5G od Huawei? Zapraszamy do dyskusji!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!