Zadbaj o swój PESEL w aplikacji lub na stronie. Od 1 czerwca może być za późno i będziesz musiał spłacać coś czego nie brałeś

Zadbaj o swój PESEL w aplikacji lub na stronie. Od 1 czerwca może być za późno i będziesz musiał spłacać coś czego nie brałeś
Źródło: gov.pl

Ochrona i bezpieczeństwo w tych czasach jest bardzo istotna. Wśród nich jest także dbanie o nasze dane. Jedną z ważniejszych informacji jest numer PESEL, który potencjalnie daje internetowym przestępcom możliwości zaciągnięcia nieautoryzowanych przez nas zobowiązań finasowych.

Zastrzeż PESEL teraz, bo później będziesz musiał spłacać nie swoje kredyty

Z pomocą przychodzi nam Ministerstwo Cyfryzacji, które swoje działania ochronne dla obywateli rozpoczęło już jakiś czas temu. Owocem tych czynności jest możliwość zastrzeżenia numeru PESEL. Rządowa usługa gotowa była już od 17.11.2023 roku, ale dopiero data 1.06.2024r jest ważną datą dla wszystkich. Każdy, kto zastrzegł swój numer PESEL do czerwca tego roku może spać spokojnie. Za wszelkie zaciągnięte zobowiązania przez osoby, które wykradły nasz numer nie będziemy ponosić konsekwencji.  

mobywatel 2

Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe (np. banki) będą miały obowiązek weryfikować, czy numer PESEL jest zastrzeżony przy zawieraniu np. umowy kredytu lub pożyczki. Z tym dniem brak zastrzeżonego numeru PESEL będzie niestety obciążać nasze konto. Pisząc prościej – każda instytucja finansowa będzie zmuszona sprawdzić nasz numer w bazie zastrzeżonych numerów. Jeśli taki numer znajdzie się na liście, a kredyt/pożyczkę weźmie oszust (wykradając nasze dane) to prawowity właściciel nie będzie niczego się musiał obawiać.

Jak zastrzec numer PESEL?

Działanie jest naprawdę proste i trwa minutę. Wystarczy, że wejdziemy do naszej aplikacji mObywatel lub zalogujemy się na rządową stronę używając naszego profilu zaufanego. Tam mamy możliwość zastrzeżenia numeru oraz weryfikacji co dokładnie dzieje się z naszym numerem PESEL. Jest to naprawdę fajne rozwiązanie, które ułatwi Polakom kontrolę nad swoim numerem identyfikacyjnym.

Czasu do zastrzegania mamy niewiele. Wypełnienie wniosku zajmuje chwilę i możemy to zrobić nawet 31.05.2024 roku przed północą. System zanotuje taką informację, datę i godzinę. Pamiętajmy, że zastrzeganie numeru nie utrudni nam żadnych działań np. zaciąganie kredytu przez nas samych.

Źródło: Gov

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!