Zbliżeniowy BLIK oficjalnie! Znamy szczegóły i zasady działania

blik
(fot. Jack Sparrow @ Pexels)

Już od jakiegoś czasu wiedzieliśmy, że Polski Standard Płatności rozszerzy możliwości BLIKa o płatności zbliżeniowe. Teraz natomiast spółka oficjalnie potwierdziła jak nowa funkcja będzie działać oraz jakie banki z niej skorzystają.

BLIK zbliżeniowy coraz bliżej. Wiemy które banki go zaoferują

Dzisiaj Polski Standard Płatności oficjalnie zapowiedział wdrożenie płatności zbliżeniowych jako funkcję BLIKa. Jak ma to działać? Podobnie jak w przypadku Google Pay. Po prostu będziemy zbliżać telefon z NFC do terminala płatniczego, a wtedy wykona się płatność.

blik

Celowo powiedziałem, że podobnie jak Google Pay, a nie Apple Pay, ponieważ zbliżeniowy BLIK będzie dostępny tylko i wyłącznie dla użytkowników Androida. Póki co, o iPhone’ach nie ma mowy. Tak jak wspomniałem wyżej, wymagany jest również smartfon, który oferuje NFC oraz musimy mieć ustawioną blokadę ekranu – hasło, wzór czy biometria.

Przejdźmy do udogodnień, bo te też warto wymienić. W odróżnieniu od kodów BLIK, płatności zbliżeniowe nie wymagają połączenia z internetem. Jest to niezwykle ważne – zwłaszcza w sklepach, gdzie jest kiepsko z zasięgiem (sam znam kilka takich marketów). Płatności zbliżeniowe będą możliwe wszędzie tam, gdzie terminal płatniczy obsługuje karty Mastercard. Mowa tu zarówno o Polsce, jak i całej reszcie świata.

Zbliżeniowy BLIK. Dla klientów których banków?

Polski Standard Płatności już podał listę banków, które obsłużą zbliżeniowe płatności BLIK. Są to:

  • mBank
  • PKO Bank Polski
  • Santander Bank Polska
  • Bank Millennium
  • ING Bank
  • Alior Bank

Co ciekawe, mBank już jakiś czas temu zapowiedział wdrożenie zbliżeniowego BLIKa – jeszcze zanim PSP oficjalnie potwierdziło pracę nad systemem. Niestety, nie znamy terminów udostępnienia funkcji użytkownikom. Jednak według mBanku, stanie się to jeszcze w III kwartale 2021 roku.

Źródło: Tabletowo

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!