Recenzja Zhiyun Smooth 3 – flagowca wśród gimbali

zhiyun smooth 3 (2)

W moje ręce dzięki uprzejmości firmy Zhiyun Tech trafił najnowszy stabilizator chińskiego producenta. Gimbal ten jest przeznaczony przede wszystkim dla smartfonów, ale w prosty sposób możemy zamontować w nim kamerę sportową. Jak Zhiyun Smooth 3 wypadł w testach? Zapraszamy do recenzji!

Zawartość zestawu z Zhiyun Smooth 3

Gimbal przychodzi do nas w dość sporym pudełku, ale nie powinno to nikogo dziwić. Tego typu urządzenia do najmniejszych nie należą. W zestawie znajdziemy oczywiście sam stabilizator, a oprócz niego kabel microUSB, obszerną instrukcję obsługi w języku angielskim oraz pokrowiec. Niestety, moim zdaniem, sporym minusem jest brak przejściówki microUSB OTG lub kabla zakończonego z dwóch stron złączami microUSB. Właśnie taki przewód jest potrzebny żeby ładować nasz telefon czy kamerę bezpośrednio z gimbala. Cena oryginalnego kabla oscyluje w okolicach 100 zł, ale wystarczy zastosować przejściówkę i cieszyć się ładowaniem.

Wygląd i jakość wykonania

Zhiyun Smooth 3 to flagowiec wśród smartfonowych gimbali chińskiego producenta. I to widać już po wyjęciu urządzenia z pudełka. Gimbal jest wykonany praktycznie w całości z aluminium, ale nie sprawia to, że jest lekki. Smooth 3 czuć w ręce, a do dłuższego nagrywania trzeba się przyzwyczaić. Jeśli chodzi o jakość wykonania to nie mogę się do czegokolwiek przyczepić. Pokrowiec jest wykonany z sztywnego tworzywa dzięki czemu nie musimy się martwić o przypadkowe zarysowanie czy uszkodzenie gimbala.

Bateria

Główną różnicą pomiędzy Zhiyun Smooth 3, a konkurencją ma być czas pracy na jednym ładowaniu. Producent deklaruje aż 14 godzin ciągłego użytkowania. Szczerze mówiąc nie są to słowa rzucone na wiatr. Realny czas pracy stabilizatora to jakieś 12,5-13,5 godziny. Wiele zależy od wagi urządzenia i od tego czy używamy wbudowanego pilota w celu obracania telefonem czy kamerą. Kolejnym czynnikiem mającym znaczący wpływ na baterię jest połączenie Bluetooth z smartfonem za pomocą dedykowanej aplikacji. Czas ładowania praktycznie od 0% do 100% to jakieś 2-3 godziny. Dzięki takim osiągom korzystać z gimbala można prawie bez przerwy.

Aplikacja

W każdej recenzji przychodzi moment na chwilę narzekania. W przypadku Zhiyun Smooth 3 to właśnie dedykowana aplikacja jest piętą Achillesa. Testy zostały przeprowadzone na kilku urządzeniach z Androidem. Według opisów dostępnych w internecie zupełnie inaczej sytuacja wygląda na iOSie. Producent oferuje nam aż dwie aplikacje – ZY Play oraz Zhiyun Assistant. Ta druga jest w pełni funkcjonalna i pozwala nam zmieniać w czasie rzeczywistym ustawienia gimbala takie jak szybkość obrotu w danej osi. Dużo gorzej wygląda ZY Play. Gdy dostałem gimbal żaden z posiadanych smartfonów nie chciał się z nim połączyć za pośrednictwem tej aplikacji. Ostatnia aktualizacja to zmieniła i teraz mój Redmi Note 4 nawiązuje połączenie. Nadal część funkcji nie działa, ale wszystko idzie w dobrym kierunku. Firma Zhiyun aktualizuję ZY Play dość często. Podczas dwutygodniowych testów alert o nowej wersji pojawił się kilkukrotnie. W najnowszej mamy możliwość zmiany rozdzielczości nagrywania i innych parametrów, a także dodano możliwość wykonywania filmów poklatkowych (timelapse) oraz filmów poklatkowych z dodatkowym samoczynnym ruchem gimbala wzdłuż osi poziomej (moving timelapse).

Stabilizacja

Na koniec zostawiłem to co najważniejsze czyli wrażenia z użytkowania gimbala. Urządzenie zostało stworzone aby stabilizować nagrania z telefonów, ale dzięki prostej przejściówce możemy użyć kamery sportowej jak Yi czy GoPro. Bez adaptera także jesteśmy w stanie zamontować kamerę, ale taki sposób pracy gimbala źle wpływa na działanie silników, więc warto zainwestować w przejściówkę aby dłużej cieszyć się sprawnym urządzeniem. Różnica w nagraniach wykonanych bez Zhiyun Smooth 3 i z nim jest kolosalna. Gimbal rozwiązuje problem wstrząsów przez co wykonywane przez nas filmy są płynniejsze i spokojniejsze. Jak widać na załączonym nagraniu nie wszystkie wstrząsy są niwelowane. Jednak zdarza się to okazyjnie i w niczym nie przeszkadza.

Do dyspozycji mamy trzy tryby pracy:

  • Tryb Follow Pan: Smartfon płynnie podąża za ruchem rękojeści gimbala
  • Tryb Follow Pan-Tilt: Smartfon płynnie podąża za ruchem rękojeści gimbala oraz w kierunku wychylenia góra – dół.
  • Tryb Lock: blokuje osie obrotu gimbala w pozycji, w której tryb ten został włączony.

Różnorodność trybów pozwala nam dostosować typ pracy urządzenia do sytuacji. W przypadku użytkownia Zhiyun Smooth 3 z smartfonem nie mamy żadnego problemu z pojawiającymi się fragmentami urządzenia w tle. Po zastosowaniu adaptera i użyciu kamery Yi 2K w niektórych pozycjach możemy dostrzec część jednego z silników. Po chwili zabawy bez problemy nauczymy się jak operować gimbalem aby uniknąć tego problemu.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!