ZimaBlade kupisz zamiast Raspberry Pi! Ma procesor Intela

ZimaBlade
ZimaBlade

Producenci ZimaBoard nie zwalniają i pokazują nowy produkt ZimaBlade. Nowy komputer to w rzeczywistości SBC podobne do Raspberry Pi, ale oferuje procesor Intela.

ZimaBlade ma ułatwić hosting oraz zastąpić Raspberry Pi

ZimaBlade to komputer jednopłytkowy podobny do Raspberry Pi. Wyróżnia go jednak wykorzystanie procesora x86, w tym przypadku Intela. Producent kieruje swój produkt do osób chcących utworzyć własny serwer domowy, na przykład w celu przechowywania plików czy strumieniowania multimediów. Łatwo to dostrzec po portach, które przewyższają Raspberry Pi.

ZimaBlade ma być dostępny w dwóch wersjach – z dwurdzeniowym (z taktowaniem do 2,2 GHz) lub czterordzeniowym procesorem (z taktowaniem do 2,4 GHz) Intel Celeron. Mało tego, zintegrowany układ graficzny ma zaoferować obsługę Intel Quick Sync Video i Intel Clear Video HD. To ważne, ponieważ te technologie znacznie ułatwiają zamianę takiego sprzętu w system multimedialny, na przykład z Plex lub Jellyfin. Wracając do procesora, ten obsłuży technologie VT-x i VT-d.

Nie brakuje portów. Mamy tutaj całą gamę przydatnych złączy:

  • 1x SODIMM z obsługą do 16 GB RAM 1600 MHz DDR3L
  • 1x USB-A 3.0 z obsługą przesyłu danych do 5 Gb/s
  • Pamięć wbudowana 32 GB eMMC
  • Mini DisplayPort 1.2 z obsługą 4K/60Hz
  • 1x Gigabitowy Ethernet
  • 2x SATA 3.0 z obsługą przesyłu danych do 6 Gb/s
  • PCI Express 2.0 x4
  • 1x USB-C z obsługą strumieniowania danych, obrazu oraz zasilania
  • 2x USB 2.0
(fot. producenta)
(fot. producenta)

Komputer będzie energooszczędny, ponieważ producent deklaruje, że TDP to 6 W (dla wersji dwurdzeniowej) lub 10 W (dla wersji czterordzeniowej). To świetne wyniki.

Wymiary komputera to 107x80x23 mm, a masa to zaledwie 175 g. Zasilenie SBC możliwe będzie z użyciem zasilacza o mocy minimalnej 36 W (12V/3A). Co ważne, można będzie zakupić zestaw zawierający dedykowane akcesoria, w tym obudowę, radiatory czy zasilacz.

(fot. producenta)
(fot. producenta)

Na start dostaniemy system CasaOS, który w rzeczywistości jest Linuksem z ładnym, webowym front-endem, gdzie mamy statystyki dotyczące komputera, dostęp do sklepu z aplikacjami i wiele więcej. W sklepie znajdziemy najważniejsze programy, w tym Nextcloud czy Home Assistant. Obecność procesora x86 pozwala na instalację dowolnego innego systemu.

(fot. producenta)
(fot. producenta)

To nie jest pierwszy raz jak firma CrowdSupply wydaje sprzęt dla entuzjastów tworzenia homelabów. Dużą popularność zyskał produkt ZimaBoard, który był przedstawiany jako odpowiednik Raspberry Pi, jednak w rzeczywistości była to”goła” wersja komputera typu Mini PC.

(fot. producenta)
(fot. producenta)

ZimaBlade – cena

Cena ZimaBlade ma zaczynać się od 64 dolarów, czyli około 265 złotych. W Polsce zapewne dojdą jeszcze dodatkowe koszty, ale nawet doliczając je cena nie wygląda źle. Musimy jednak poczekać na pełny start produktu oraz sprzedaży.

Źródło: ZimaBlade

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!