Zorin OS 15 już jest, czyli co nowego w “Linuksowym Windowsie”?

Zorin OS 15 już jest, czyli co nowego w "Linuksowym Windowsie"?

Zorin OS możemy nazwać czymś na wzór Windowsa wśród Linuksów. Dlaczego? Otóż system ten swoim wyglądem i działaniem przypomina Windowsa (choć design jednak nieco się różni – na plus dla Zorina). Wszak jest to OS specjalnie przygotowany dla osób, które mogą przechodzić z systemu Microsoftu na Pingwinka. Właśnie została wydana nowa wersja Zorina, który wprowadza kilka ciekawych zmian.

Zorin OS

Zorin OS to system przyjazny dla początkujących użytkowników Linuksa, który na sam start zawiera przydatnych rzeczy – na przykład środowisko Wine, czy pakiet biurowy LibreOffice. Warto zaznaczyć, że Zorin bazuje na Ubuntu, jednak, jak zapewne się domyślacie, interfejs w niczym nie przypomina ten w systemie od Canonical (no chyba, że uruchomicie standardowy interfejs GNOME). Sam z Zorina korzystałem, jednak OS ten drażnił mnie powolnym i niestabilnym działaniem.

Wersja 15.

Najnowsza wersja Zorina bazuje na Ubuntu 18.04.2 i wykorzystuje Linux Kernel 4.18. Twórcy chwalą się nowościami takimi, jak nowy tryb dotykowy (przypomina on typowy design GNOME), a także automatycznym trybem nocnym – wieczorami samoczynnie motyw przełącza się na ciemny. Warto wspomnieć, że Zorin Team sam przygotowuje przeróżne motywy, które są naprawdę ładne.

Zorin OS 15 już jest, czyli co nowego w "Linuksowym Windowsie"?

Właścicieli smartfonów z Androidem z pewnością zadowoli obecność Zorin Connect. Jest to usługa, która bazuje na KDE Connect i GSConnect. Platforma ta pozwala na synchronizację danych między komputerem a smartfonem – na przykład na ekranie komputera możemy wyświetlać powiadomienia z telefonu, dzielić ten sam schowek, pisać SMS-y, a także wykorzystywać smartfon jako klawiaturę i myszkę do desktopa. Zorin Connect pozwala również na bezprzewodowe przesyłanie plików.

Zorin OS 15 już jest, czyli co nowego w "Linuksowym Windowsie"?

Warto wspomnieć, że taka platforma do synchronizacji danych między komputerem a smartfonem na Linuksa jest już dostępna od dawna. Na Windowsie natomiast sytuacja ma się nieco inaczej – jakiś czas temu pojawiła się aplikacja Twój Telefon, która nadal nie jest tak sprawna, jak KDE Connect.

Warto sprawdzić: Clear Linux OS, czyli Intel stworzył sobie system operacyjny

Albo za darmo, albo za 39 Euro

Zorin OS występuje w kilku edycjach. Domyślam się, że Was szczególnie interesuje wersja darmowa, nazwana tutaj Core. Istnieje również odsłona Ultimate, która kosztuje 39 Euro (około 166 złotych). Dopłacając do Ultimate uzyskujemy dodatkowe motywy, kilka preinstalowanych aplikacji (takich jak GIMP) i gier, a także dostęp do wersji Lite (odchudzonej odsłony Zorina, która wykorzystuje środowisko XFCE). Czy warto dopłacać? To już do Was należy ocena.

Zorin OS 15 Core możecie pobrać >stąd<.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!