Zorin OS Pro sprawi, że zapomnisz o Windows 11

zorin os

Zorin OS to system typu Linux, który ułatwia przesiadkę z Windowsa oraz macOS do granic możliwości. Twórcy właśnie zaprezentowali nową edycję Zorin OS Pro, która wnosi ciekawe nowości.

Zorin OS

Zorin OS to system dobry dla początkujących użytkowników Linuxa, bowiem na sam start zawiera wiele przydatnych rzeczy – na przykład środowisko Wine czy pakiet biurowy LibreOffice. Warto zaznaczyć, że Zorin bazuje na Ubuntu, jednak, jak zapewne się domyślacie, interfejs w niczym nie przypomina ten w systemie od Canonical.

Zorin OS Pro

Zorin OS Pro to system zbudowany z myślą o profesjonalnych rozwiązaniach. Już na dzień dobry dostajemy aż 8 (czyli o 4 więcej niż w wersji darmowej) różnych układów, w tym jeden imitujący Windowsa 11. Jest to nowość w świecie Zorina i zapewne wielu z Was przypadnie do gustu. Inne układy premium to, macOS-like, Windows Classic-like oraz Ubuntu-like.

Zorin OS
Układ imitujący Windows 11

Kolejną nowością jest nowa funkcja Barrier. Pozwala ona na dzielenie klawiatury i myszy pomiędzy urządzeniami z systemem Zorin OS. Wystarczy przenieść kursor myszy poza krawędź ekranu, aby móc sterować kolejnym sprzętem. Jest to funkcja znana z chociażby urządzeń Logitech, jednak tu działa na poziomie software’owym i nie wymaga od nas dodatkowego hardware’u. Dla wielu to właśnie ta funkcja może być tą najważniejszą.

Zorin OS

Kolejny dodatek to opcja castowania ekranu na inne wyświetlacze, w tym telewizory. Funkcja wykorzystuje znane już standardy takie jak MiraCast i pozwala nam na wygodne pokazywanie prezentacji, zdjęć czy wyświetlanie filmów na dużych ekranach.

Zorin OS

Zorin OS chwali się również wieloma ważnymi programami początkowymi. Znajdziemy tam chociażby zaawansowane narzędzie do tworzenia notatek Xournal++ oraz edytor grafiki. Nie zabrakło programu do montażu filmów. Warto jednak dodać, że są to programy darmowe, które zainstalujemy w każdej dystrybucji.

Zorin OS

Co ważne, pojawi się również Zorin OS Pro Lite, który dostarczy funkcje premium również na te starsze i słabsze komputery. Myślę, że jest na co czekać.

Zorin OS 16 Pro oraz Zorin OS 16 Core pojawią się już 17 sierpnia, czyli w przyszły wtorek. Warto dodać, że edycja Pro zastąpi dotychczasową wersję Ultimate. Cena systemu jednak pozostanie taka sama, czyli jest to jednorazowa wpłata w wysokości 39 EUR (około 178 złotych).

Źródło: Zorin OS Blog

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!