Aplikację 1Password Beta już zainstalujesz na Linuxie!

1password

Menedżery haseł to wbrew pozorom bardzo przydatne narzędzia. Pozwalają nam nie tylko na niepamiętanie wszystkich haseł, ale również na lepsze zabezpieczenie naszych kont. Jeden z tych popularniejszych – 1Password – właśnie trafił na Linuxa!

Przez większość swojego życia korzystałem z wbudowanego menedżera haseł w przeglądarkę Google Chrome. Nie jest to zbyt dobry wybór, bowiem hasła w żaden sposób nie są zabezpieczone i w prosty sposób można je wyeksportować w formę niezaszyfrowanego pliku CSV (choć Google nieco rozbudowuje swój menedżer). Menedżer haseł natomiast trzyma nasze hasła zaszyfrowane i dostępne dopiero po wpisaniu hasła głównego lub PIN-u. Ponadto pozwala nam na generowanie bezpiecznych haseł oraz na lepsze zarządzanie nimi.

Warto przeczytać: BitWarden pozwoli na korzystanie z Windows Hello i Touch ID!

Oficjalna aplikacja 1Password na Linuxa już dostępna w wersji Beta!

Jedną z form dostępu do naszych haseł w menedżerze są aplikacje desktopowe. Niemalże każde tego typu narzędzie oferuje programy na Windowsa, MacOS oraz Linuxa. Do tego grona dołącza również 1Password, bowiem od teraz możemy instalować ich aplikację na Pingwinka.

Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, że 1Password pracuje nad klientem swojej usługi na Linuxa. Dzisiaj natomiast już możecie aplikację instalować na swoich komputerach! Co ważne, nie jest to typowy Electron, a natywny program napisany w Rust, który obsługuje sporo funkcji, chociażby ciemny motyw (wykrywany na podstawie motywu GTK), odblokowywanie za pomocą konta systemowego Linux (włącznie z biometryką), skróty klawiszowe, a także tworzenie kolekcji. Ponadto aplikacja ma współpracować z menedżerami okien typu Tiling oraz wyświetlać natywny pasek tytułowy (jest to o wiele ważniejsze niż myślicie). Oczywiście nie zabrakło współpracy ze schowkiem X11.

Aplikację 1Password Beta już zainstalujesz na Linuxie!
1Password uruchomione w środowisku KDE Plasma

Co również zachwyca to dostępność aplikacji. 1Password jest dystrybuowane za pomocą wielu menedżerów pakietów i możemy zdecydować się na APT, RPM, AppImage, a nawet na Snap Store. Do pełni szczęścia brakuje chyba tylko Flatpaka.

W systemie Ubuntu możecie zainstalować 1Password korzystając z poniższej komendy:

sudo snap install 1password --edge

Z jakiego menedżera haseł korzystacie? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!