5G jest jeszcze w powijakach, a China Mobile i zespół z Uniwersytetu Tsingua już pracują nad 6G

5G 2

Wydawało się, że sieć komórkowa 5G to melodia przyszłości i póki co, przynajmniej dla Polaków, ciekawostka. Tymczasem już trawią pracę nad technologią łączności szóstej generacji, czyli 6G.

5G jest jeszcze w powijakach, a China Mobile i zespół z Uniwersytetu Tsingua już pracują nad 6G

Technologia wyprzedza samą siebie

Kilka miesięcy temu, kiedy prezydent USA Donald Trump pośpieszał wdrożenie technologii 5G, nawoływał jednocześnie do rozwoju 6G w USA. Jakaś część mediów uznała to za zabawne, zwłaszcza że technologia 5G z niesamowitą szybkością internetu wciąż była testowana. Cóż, najwyraźniej nie jest za wcześnie, aby zacząć omawiać 6G. China Mobile i Tsinghua University ogłosiły strategiczne ramy partnerstwa, dzięki którym obie instytucje wykorzystają swoje zalety w promowaniu sojuszu „produkcji i uczenia się”. Przyspieszą innowacje kluczowych technologii podstawowych i będą przewodzić transformacji i industrializacji nowości technologicznych. Szczegóły umowy wskazują na to, że obie strony będą prowadzić współpracę w zakresie badań naukowych w przyszłych sieciach komunikacji mobilnej, internecie, mobilnym internecie kolejnej generacji, sztucznej inteligencji i innych kluczowych obszarach dla 6G. Powołany zostanie również wspólny instytut badawczy, który ma tworzyć wiodące technologie, rozwiązania i produkty oraz promować transformację technologiczną i obserwowanie wyników.

6G

Jednocześnie obie strony przeprowadzą wspólne szkolenie talentów wyższego szczebla, zbadają synergiczne mechanizmy innowacji dla przemysłu, środowisk akademickich i badawczych. W ten sposób doprowadzą do głębokiej integracji łańcucha innowacji, łańcucha przemysłu, łańcucha kapitałowego, łańcucha polityki i łańcucha talentów. Dodatkowo będą stymulować nową energię kinetyczną współpracy w zakresie innowacji w nauce i technologii.

Zobacz też: MediaTek Helio M70 to nowy układ wspierający sieć 5G

Czyli co, 6G na horyzoncie? No nie do końca

China Mobile ma pełnoetatowy zespół badawczo-rozwojowy złożony z ponad 10 000 osób, a jego roczne wydatki na naukę i technologię przekraczają 20 miliardów juanów. Podjęli 172 dużych projektów badawczych i zgłoszeń patentowych przekraczających 16 000. Technologia 5G przejmuje funkcje i technologie od 4G, oraz oferuje nowe możliwości nie tylko w telekomunikacji, ale także w służbie zdrowia, przemyśle samochodowym i kilku innych sektorach. Mówi się, że 5G jest 100 razy szybsze niż obecna technologia 4G. 6G może być jeszcze kilka lat świetlnych stąd, ale nie możemy sobie wyobrazić prędkości, jaką zaoferuje, biorąc pod uwagę jej potencjał.

4G Wam wystarcza czy z niecierpliwością czekacie na nowe technologie?

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!