MediaTek Helio M70 to nowy układ wspierający sieć 5G

Mediatek

Sieć 5G prężnie się rozwija, a przynajmniej rozwijała, ponieważ jedna z czołowych firm odpowiedzialnych za jej rozwój, Huawei, popadł w niemałe kłopoty. Nie przeszkadza to jednak w niczym, by powstawały kolejne układy SoC do smartfonów, które obsługuję tą sieć. Tak oto powstał MediaTek Helio M70 i o nim dzisiaj sobie trochę porozmawiamy.

MediaTek uznał, że nie może być gorszy od konkurencji

Oczywiście, to trochę prześmiewcze stwierdzenie, ponieważ dotychczasowe ich najmocniejsze układy nie dorównują nawet do pięt jednostkom konkurencji. Chodzi tu bardziej o to, iż dotychczas jedynymi jednostkami, które mogliśmy spotkać wraz ze wsparciem 5G były Snapdragon 855 oraz Kirin 980. Oczywiście, słowem-klucz jest “wsparcie”, bowiem w standardzie oba układy pracują z modemami 4G. Po prostu są przystosowane do pracy z modemami obsługującymi nowy standard. Inaczej jest w przypadku tajwańskiego producenta MediaTek. Zgodnie z plotkami, które jakiś czas temu już obiegły internet, wypuścili swój własny SoC ze wsparciem nowego standardu sieci. Ich nowy układ z rodziny Helio, oznaczony jako M70, fabrycznie działa wraz z modemem obsługującym 5G.

mediatek helio m70

MediaTek Helio M70 powstał w 7 nm procesie technologicznym FinFET. Za wydajność odpowiadają tutaj świeże rdzenie Cortex-A77, co jest całkiem ciekawe. Nie wiemy jeszcze, jak one się sprawują, bowiem wyszły parę dni temu. Trzeba więc poczekać trochę, by jako tako oszacować możliwą wydajność tej jednostki. Za grafikę odpowiada tutaj układ Mali-G77. Zintegrowany modem 5G wspiera także starsze standardy sieci komórkowej, czyli 4G, 3G czy nawet 2G. Zapewnia przepustowość do 4.7 Gb/s przy pobieraniu, a przy wysyłaniu – 2.5 Gb/s.

Warto przeczytać: Beta Android Q już dostępna dla Redmi K20 Pro

Oprócz tego, wiemy też, że obsługuje on aparaty o rozdzielczości nawet 80 Mpix a także nagrywanie wideo w 4K przy 60 kl/s. Niestety, nie wiemy tak naprawdę nic więcej na jego temat, a do seryjnej produkcji trafi w 3. kwartale tego roku. Wtedy też zapewne dowiemy się trochę więcej o nim. Pierwszych smartfonów właśnie z tym układem SoC możemy się spodziewać zatem już w 1. kwartale 2020 roku. Nie wiem jak was, ale mnie bardzo ciekawi to, jak będzie on sobie radził pod kątem wydajności. Czy w końcu tajwański producent pokaże coś, co będzie mogło stawać w szranki z jednostkami konkurencji? Kto wie, kto wie…

Jak myślicie, czy nowy układ MediaTek Helio M70 będzie stosowany we flagowych smartfonach czy jednak dalej będzie on w co najwyżej średniopółkowych modelach?

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!