Acer Nitro 5 – po prostu zacznij grać!

Acer Nitro 5
Acer Nitro 5

Laptopy gamingowe to bardzo popularna kategoria sprzętowa. Nie ma się czemu dziwić – w przeciwieństwie do komputera stacjonarnego, wystarczy jeden zakup, aby zacząć grać w najnowsze tytuły AAA. Sprawdźmy co oferuje jeden z bardziej przystępnych cenowo modeli – Acer Nitro 5.

Acer Nitro 5 – zawartość opakowania

  W całkiem dużym pudełku znajdziemy laptopa (oczywiście), spory zasilacz dwuczęściowy oraz przewód wraz z śrubkami pozwalający podłączyć drugi dysk 2,5” SATA3. Możemy już przejść dalej.

  Acer Nitro 5 – specyfikacja

   Specyfikacja sprawdzonego przeze mnie modelu prezentuje się następująco:

   • Procesor: Intel Core i5-12500H
   • Karta graficzna: NVIDIA GeForce RTX 3060 Mobile + Intel Iris Xe
   • Pamięć RAM: 16 GB
   • Wyświetlacz: 15,6” o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli, IPS, częstotliwość odświeżania obrazu 165 Hz
   • Dysk: 512 GB NVMe PCI-E 4.0 Micron 3400 MTFDKBA512TFH (+ opcja dodania drugiego dysku 2,5”)
   • Łączność: Karta sieciowa Killer DoubleShot Pro WiFi 6, Bluetooth 5.2, Ethernet RJ45 1 Gb, HDMI 2.1, USB-C z Thunderbolt 4, 3 x USB 3.2, złącze do ładowania
   • Dodatkowe: Podświetlana klawiatura na czerwono, dźwięk DTS
   • Bateria: 57,5 Wh
   • Waga: 2,6 kg
   • Wymiary: 2,69 x 36,04 x 27,1 cm
   • System: Windows 11 Home

   Design i jakość wykonania

    Nie ma co kłamać, pierwsze spojrzenie na sprzęt jasno krzyczy „gaming”. Mamy tutaj do czynienia ze sprzętem dla graczy i design do tego nawiązuje – jest podświetlana na czerwono klawiatura oraz dosyć ostre krawędzie. Na pokrywie umieszczono specjalne wzorki dodające charakteru. Jak przystało na laptop z dedykowanym układem graficznym – laptop jest grubszy i ma dużo wlotów/wylotów powietrza. Jest to wymagane, aby komputer mógł się schładzać podczas pracy.

    Laptop jest wykonany w całości z tworzyw sztucznych. Na szczęście plastiki są dobrej jakości, a sprzęt sprawia wrażenie solidnego. Pomimo tego gamingowego wyrazu, laptop nie wygląda „nachalnie” i naprawdę może się podobać. Ponadto cieszy mnie przeniesienie kilku portów na tył obudowy (DC, HDMI i USB-C). Pozwala to na zachowanie większego minimalizmu na biurku.

    Ekran

    Wyświetlacz ma być jedną z głównych zalet Acera Nitro 5. I faktycznie, jest dobrze. Piorunujące wrażenie robi przede wszystkim wysoka częstotliwość odświeżania obrazu wynosząca aż 165 Hz i bardzo szybki czas reakcji ekranu wynoszący 3 ms. Największą różnicę odczułem zwłaszcza w systemie (zarówno Windows 11, jak i Fedora 38), gdzie wszelkie animacje były ultra płynne. To mi się naprawdę spodobało. Trochę mniej odczułem to w grach, choć ciężko mi w World of Tanks powrócić do standardowych 60 Hz na innym sprzęcie…

    Acer Nitro 5
    Acer Nitro 5

    Wyświetlacz jest całkiem dobry – rozdzielczość Full HD jest jak najbardziej wystarczająca. Odwzorowanie kolorów też może się podobać, choć wolałbym, aby barwy były nieco mocniej nasycone (zwłaszcza czernie). Jasność jest dobra do pogrania wewnątrz budynku, natomiast na zewnątrz Acer Nitro 5 może się nie sprawdzić – zwłaszcza w słoneczny dzień.

    Acer Nitro 5
    Acer Nitro 5

    System operacyjny i wsparcie systemów Linux

     Laptop działa pod kontrolą systemu Windows 11 Home. Jest to system, pod który tworzonych jest większość gier i nie ma w tym nic dziwnego, że ten tutaj został zainstalowany. Na dzień dobry Acer Nitro 5 oferuje wszystkie sterowniki i własne oprogramowanie producenta. Mowa tu o aplikacji NitroSense, która pozwala chociażby zmienić tryb działania wentylatorów,poznać aktualne temperatury CPU i GPU czy też zarządzać podświetleniem RGB. Ja jednak wolałem pozostać przy zwykłym trybie automatycznym.

     NitroSense
     NitroSense

     Sprawdziłem też Linuksa i ten działa… w 100%! Tak, od razu po instalacji działa wszystko tak jak powinno – no może oprócz karty graficznej, do której potrzebujemy sterowników. Warto jednak zaznaczyć, niektóre dystrybucje mają sterowniki NVIDIA na dzień dobry (chociażby Pop!_OS czy Nobara Linux), a w niektórych musimy je zainstalować z repozytorium. W Fedorze 38 musimy po prostu włączyć sklep GNOME Software, wpisać w wyszukiwarkę „Nvidia” i zainstalować sterownik – łatwiej niż na Windowsie! Jedyne czego nie mamy na Linuksie, to aplikacji NitroSense.

     Acer Nitro 5
     Acer Nitro 5

     Z powodu bycia leniwym, podczas zabawy pozostałem na Linuksie. Od kiedy pojawił się Steam Deck, Linux jest mocną, gamingową platformą, więc pomyślałem, że pozostanie nie jest złe. I dobrze zrobiłem, ponieważ wszelkie gry działały prawidłowo.

     Acer Nitro 5
     Acer Nitro 5

     Codzienna praca Zabawa!

      Acer Nitro 5 nie traktowałem jako taki laptop z opcją pogrania, a raczej platformę tylko do grania (wszak do pracy mam inny, dedykowany sprzęt). Od razu zacząłem grać w to, co mnie interesuje najbardziej, czyli w World of Tanks. W tej grze, grając w rozdzielczości Full HD i z ustawieniami graficznymi Ultra, Acer Nitro 5 utrzymuje około 200 FPS. Niekiedy klatki spadały poniżej 200, ale nadal jest to więcej niż 165 FPS, więc spokojnie można grę ustawić w tryb 165 Hz i cieszyć się ultra płynnością.

      Acer Nitro 5
      Acer Nitro 5

      Sprawdziłem także inne gry. Wartym odnotowania jest tutaj chociażby Doom 2016, który, w trybie Vulkan, utrzymuje… stałe 200 klatek na sekundę! A i tak – mowa tu o najwyższych ustawieniach graficznych w Full HD. Byłem zaskoczony wynikiem, tym bardziej, że to laptop.

      Acer Nitro 5
      Acer Nitro 5

      Więc tak, Acer Nitro 5 to sprzęt, który w natychmiastowy sposób daje dostęp do w zasadzie każdej gry. W kilkuletnie tytuły AAA powinniśmy móc grać w najwyższych ustawieniach graficznych z utrzymaniem wysokich wartości FPS, kiedy to w nowszych grach może niekiedy zejdziemy do ustawień wysokich lub średnich, ale z utrzymaniem natywnej rozdzielczości, czyli Full HD.

      Acer Nitro 5
      Acer Nitro 5

      Oczywiście również i system działa tutaj świetnie. Jak możecie zobaczyć TUTAJ, komputer cechuje się wysoką wydajnością zarówno CPU, jak i GPU. Edycja zdjęć, montaż filmów czy praca biurowa nie są problemami. . Nowy system chłodzenia zastosowany w modelu Nitro 5 zbudowany jest z dwóch niezależnych wentylatorów, które dopiero pod dużym obciążeniem w wymagających tytułach jest odczuwalnie słyszalny.

      Acer Nitro 5
      Acer Nitro 5 – porty znajdujące się na tyle pozwalają utrzymać brak chaosu na biurku

      Dysk również jest naprawdę szybki. Jest to dysk w standardzie PCI-E 4.0, co widać po wynikach benchmarków. Jednakże jest to tylko 512 GB, więc przy wadze dzisiejszych gier zapełnienie przestrzeni to kwestia instalacji kilku tytułów. Na szczęście komputer pozwala na montaż drugiego dysku. Na naklejce jest wskazane, aby był to dysk HDD, jednak przy dzisiejszych cenach dysków SSD, warto wybrać jakiś model 1 TB albo nawet 2 TB SSD SATA3 2,5”. Wtedy miejsca na gry będzie mnóstwo!

      Acer Nitro 5
      Acer Nitro 5

      Zadziwiająco dobrze działającymi elementami są touchpad oraz klawiatura. Touchpad jest przyjemny w użytkowaniu, dobrze rozpoznawał gesty czy inne ruchy. Klawiatura, jak na Acera przystało, jest niska i miękka, ale również wygodna do pisania czy grania.  

      Acer Nitro 5
      Acer Nitro 5

      Tak czy owak, to po prostu gamingowa maszynka, którą ja traktowałem jako narzędzie do dobrej zabawy, a nie jako zwykły laptop, który należy sprawdzić. Ostatnie tygodnie były bardzo obfite w granie w gry, zwłaszcza ze znajomymi.

      Bateria

       To laptop gamingowy, to nie wiem po co mówić o baterii. Warto jednak wskazać, że w trybie NVIDIA-Only (czyli z ciągle włączonym dedykowanym GPU) uzyskałem wynik około 2 godzin podczas pracy biurowej. Pewnie dałoby się go przedłużyć wybierając tryb hybrydowy, gdzie naprzemiennie wykorzystywana jest grafika Intela, jak i grafika NVIDII. Warto dodać, że podczas grania na baterii nie wykorzystujemy pełnej mocy laptopa, co obniża wydajność.

       Acer Nitro 5
       Acer Nitro 5

       Baterię tutaj należy traktować jako pewnego rodzaju backup, a nie główną zaletę sprzętu. Forma laptopa ma pozwolić na wygodne przenoszenie sprzętu, a nie na długie korzystanie bez stałego źródła zasilania.

       Podsumowanie

        Acer Nitro 5 to dobry reprezentant przystępnej półki cenowej laptopów gamingowych. Mamy sprawdzony układ RTX 3060 Mobile, mocny procesor Intela 12. generacji, dobry ekran oraz miejsce na dwa dyski.  Ceny Nitro 5, w zależności od konfiguracji, zaczynają się od 5200 złotych. Podobny laptop można zakupić w sklepie komputronik.pl

        Artykuł sponsorowany. Artykuł powstał przy współpracy z marką Acer

        Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!