Padł rekord OC modułów RAM DDR5. ADATA XPG podkręcone do 8118 MHz

pcroot 2 amd ram led

Wielkimi krokami zbliża się premiera nowych procesorów Intel Alder Lake. Nowa generacja CPU od Intela ma zaoferować spory skok wydajności, ale również nowy schemat budowy typu big.LITTLE (znany między innymi ze smartfonów), czyli połączenie wydajnych rdzeni z energooszczędnymi. Dwunasta generacja przyniesie nam też obsługę interfejsu PCI Express 5.0 i pamięci RAM typu DDR5. Informacje o tych ostatnich już od jakiegoś czasu rozgrzewają rynek PC.

ADATA XPG rekordowo podkręcone

Grupa XOCL (XPG Overclocking Lab) jest specjalnym oddziałem gamingowej marki XPG, która należy do tajwańskiej firmy ADATA. Pochwalili się oni swoim rekordem w podkręcaniu modułów RAM typu DDR5 na platformie Intel Alder Lake. Tajwańczycy przy wykorzystaniu dokładniej nie określonych, autorskich pamięci RAM na kościach od SK Hynix podnieśli zegary z 4800 MHz do 8104 MHz przy opóźnieniach rzędu CL 52-52-52-96 T2 oraz do 8118 MHz przy opóźnieniach rzędu CL 50-50-50-160 T2. Nie zdradzono jednak na jakim napięciu pracowały moduły.

Nie wiadomo jaki procesor został wykorzystany do bicia rekordu ani na jakich ustawieniach i z jakim chłodzeniem przyszło mu pracować. Nieoficjalnie mówi się, że wykorzystana płyta główna to platforma od MSI lub Gigabyte, choć ta informacja również nie jest potwierdzona.

Premiery pamięci RAM od ADATA XPG typu DDR5 możemy się spodziewać jeszcze w tym miesiącu. Wtedy również pojawią się procesory Intel Alder Lake oraz dedykowane im płyty główne z chipsetami Intel Z690.

Źródło: purepc.pl

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!