Aktualizacja Telegrama: powitajcie Płatności 2.0!

telegram-kw-2021
(fot. Telegram)

Telegram to komunikator, z którego korzystam od 3 lat. Jakiś miesiąc temu twórcy wydali aktualizację, która wniosła grupowe rozmowy głosowe na nowy poziom. Teraz przyszedł czas na ulepszenia dla płatności!

Telegram z Płatnościami 2.0

NIe byłem tego świadomy, ale do Telegrama wprowadzono system płatności jeszcze w 2017 roku. Specjalny boty płatnicze pozwalały sprzedawcom na wysyłanie faktur, a kupującym na bezpieczne płatności. Deweloperzy postanowili ten system znacznie ulepszyć.

Od teraz sprzedawcy mogą umieszczać swoje towary na dowolnym czacie, w tym w grupach i kanałach. Sprzedający natomiast mogą bezpiecznie wysyłać faktury/paragony. Kupujący mogą dodać napiwek za każdym razem, gdy dokonują zakupu. Płatności można dokonywać z dowolnej aplikacji, w tym z aplikacji desktopowych.

telegram
(fot. Telegram)

Co ważne, platforma jest kompletnie bezpłatna i otwarta. Mało tego, Telegram nie pobiera żadnej prowizji i nie przechowuje danych dotyczących płatności ani transakcji. Informacje o karcie kredytowej są wysyłane bezpośrednio do dostawcy płatności, a informacje o wysyłce są udostępniane sprzedawcom, aby mogli wysłać towary. Ze sposobem działania tego systemu możecie się zapoznać >>tutaj<<.

Zaplanowane czaty głosowe

Podobnie jak w Microsoft Teams, tak i od teraz w Telegramie możemy zaplanować spotkanie. Administratorzy grup i kanałów mogą zaplanować czat głosowy na konkretny dzień i godzinę, zamiast tworzyć go od razu. Daje to członkom społeczności czas na powiadomienie znajomych. Użytkownicy zobaczą kolorowy licznik odliczania u góry czatu. W razie potrzeby użytkownik dostanie również specjalne powiadomienie. Warto dodać, że spotkanie nie rozpocznie się automatycznie – to autor spotkania musi je zacząć ręcznie klikając w Rozpocznij teraz.

telegram
(fot. Telegram)

Nowe wersje internetowe

Telegram w wersji webowej istnieje, ale jego funkcjonalność jest po prostu kiepska. Oczywiście przeglądarka nie jest żadnym ograniczeniem, czego dowodem może być Discord, Jitsi Meet czy Microsoft Teams. Z tego też powodu Telegram już jakiś czas temu zaczął pracować nad Telegram-React, o którym pisaliśmy >>tutaj<<.

Od dzisiaj natomiast możemy korzystać aż z dwóch nowych webowych wersji Telegrama. Obydwie są w pełni funkcjonalne i oferują między innymi animowane naklejki, tryb ciemny czy foldery czatów. Działają również na urządzeniach mobilnych, o czym więcej pisaliśmy >>tutaj<<.

Nowe wersje Telegrama w przeglądarce:

Inne nowości w Telegramie

Warto wspomnieć o innych dodatkach. Chociażby o Mini profilach, czyli o specjalnym podglądzie danego profilu, który możemy zobaczyć bez wychodzenia z okna czatu głosowego. Mało tego, Telegram zaczął sam dystrybuować plik .apk (o czym więcej pisaliśmy >>tutaj<<), który pozwala na szybką instalację komunikatora na Androidzie z pominięciem Sklepu Google Play.

Warto wspomnieć również o geście uszczypnięcia, który powiększa zdjęcie, jak i o ulepszeniach w odtwarzaczu multimediów. Na Androidzie zobaczymy również nowe animacje.

Jak się Wam podoba nowa aktualizacja Telegrama? Dajcie znać w komentarzu!

Źródło: Telegram

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!