Alpakka to kontroler, który zrobisz sobie sam i użyjesz Raspberry Pi

Kontroler Alpakka
Kontroler Alpakka

Raspberry Pi można wykorzystać na wiele sposobów. A co powiecie na kontroler do gier, który ma żyroskop? Z Alpakka Controller to możliwe!

Alpakka Controller

Firma Input Labs przygotowała projekt kontrolera do gier wykorzystującego Raspberry Pi Pico. Co ciekawe, całość została udostępniona na zasadach Open Source i w zasadzie Alpakka Controller można sobie zbudować samemu – o ile ma się potrzebne narzędzia.

Kontroler Alpakka (fot. Input Labs)
Kontroler Alpakka (fot. Input Labs)

Kontroler Alpakka może się Wam spodobać. Ma on układ podobny do kontrolerów z PlayStation ale zamiast prawego analoga jest pokrętło. Ma to jednak sens, bowiem pad wykorzystuje żyroskop do wykrywania ruchów gracza. Na przykład w grze Doom 2016 to właśnie ruszanie całym kontrolerem jest widziane jako ruch prawej gałki. Tym samym Alpakka znajduje swój target – osoby mające problem z celowaniem prawym analogiem (Na przykład ja) lub ogólne trudności z dzisiejszymi padami. Na poniższym wideo możecie zobaczyć jak dobrze i przyjemnie to wygląda.

W sumie podobnie wygląda to jak w Steam Decku. I tak jak tam, należy położyć palec na pewnej powierzchni, aby włączyć żyroskop. Pozostając przy obudowie, to tę można sobie wydrukować drukarką 3D. Potrzebna też jest odpowiednia płytka PCB oraz firmware. Kontroler podłączamy do komputera za pomocą przewodu USB, ale dodanie wibracji oraz wersji bezprzewodowej jest na liście zadań autorów.

(fot. Input Labs)
(fot. Input Labs)

O projekcie więcej dowiecie się >>tutaj<<.

Źródło: Input Labs

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!