Linux rośnie w siłę! To zasługa Steam Decka

Steam Deck
Steam Deck

Dzieje się to, co było spodziewane. Steam Deck zaczyna pozytywnie wpływać na udział Linuksa na rynku komputerów – a przynajmniej w sferze platformy Steam. Jak to wyglądało w październiku?

Linux rośnie na Steamie

Od jakiegoś czasu dostępność konsoli Steam Deck znacznie wzrosła, co sprawia, że większa liczba klientów dostaje swój egzemplarz. To też zauważalnie odbiło się na statystykach udziału Linuksa na platformie Steam. Wynik nadal jest śmiesznie niski, ale powiększa się. Jak to dokładnie wygląda?

Steam Deck
Steam Deck

W październiku 2022 Linux wykręcił wynik 1,28% wszystkich użytkowników Steama. Mało, to prawda. Jednakże jest to największy wynik od 4 lat! Jest to też wzrost z 1,23% względem poprzedniego miesiąca. A dlaczego podejrzewamy, że to wpływ Steam Decka? Oprócz faktu jak bardzo do mainstreamu ten sprzęt wszedł, to mówią o tym także dane.

SteamOS Holo obecny na Steam Deck jest zainstalowany u 24,98% użytkowników Linuksa na Steamie. Kolejne jest Ubuntu 22.04.1 LTS z wynikiem 12,27%, Arch Linux (9,12%) oraz Manjaro Linux z udziałem 6,92%. Czołówkę zamyka Steam-Flatpak z wynikiem 5,71%.

Steam Linux statysytki październik 2022
(fot. Gaming on Linux)

Z pewnością jest to dobry znak mówiący, że Linux rośnie w siłę. Całkiem możliwe, że w następnych miesiącach wynik będzie się tylko powiększał, wraz z tym jak klienci będą otrzymywać swoje egzemplarze konsoli Deck.

Źródło: Gaming on Linux

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!