Android 12 będzie lepiej współpracował z alternatywnymi sklepami z aplikacjami

appgallery 1

Sklep Google Play jest mocno zszyty z systemem Android i inne sklepy traktowane są jako zwykłe aplikacje. To się jednak zmieni w Androidzie 12!

Jak chcecie zainstalować jakąś aplikację na Androidzie to zapewne korzystacie ze Sklepu Google Play. Nic w tym dziwnego, bowiem jest on preinstalowany na większości smartfonów na rynku, a do tego ma najbogatszą ofertę programów. Musicie jednak pamiętać, że istnieją alternatywne źródła oprogramowania. Sam niekiedy korzystam z F-Droid, w którym to znajduje się wolne i otwarte oprogramowanie, a innym dynamicznie rozwijającym się sklepem z aplikacjami jest AppGallery tworzony przez Huawei.

Warto zobaczyć: AppGallery stało się bogatsze – Bolt trafił do sklepu od Huawei

Android 12 ma lepiej współpracować z alternatywnymi źródłami oprogramowania

Póki co nie wiemy jak dokładnie Android 12 ma lepiej współpracować z alternatywnymi sklepami z aplikacjami. Jednym z głównych elementów ma być bezpieczeństwo użytkowników i smartfona. Co ciekawe, Google zaznacza, że wiele sprzedawanych dzisiaj telefonów już oferuje dwa sklepy z aplikacjami – chociażby na smartfonach Samsunga znajdziemy Sklep Google Play oraz Galaxy Apps. Możliwe, że lepsze wsparcie dla alternatywnych sklepów z aplikacjami związane jest z nową zasadą, która wymusza aby wszystkie płatności wewnątrz aplikacji (IAP) były wykonywane za pośrednictwem Google Play. Jest to dobre dla zachowania bezpieczeństwa, jednak jednocześnie wprowadza pewien monopol i zapewne gigant będzie pozyskiwać z tego jakąś prowizję. Muszę dodać, że nowa zasada egzekwowana będzie od 30 września 2021 roku.

Warto przeczytać: Program do tworzenia grafiki Krita już dostępny w Sklepie Google Play!

Zapewne wraz z udostępnianiem kolejnych informacji na temat Androida 12 Google nakreśli jak to lepsze wsparcie dla alternatywnych źródeł oprogramowania będzie działać. Cóż, my tu rozmawiamy o Androidzie 12, a ja dalej czekam na aktualizację do Androida 11…

Korzystacie z alternatywnych źródeł oprogramowania na Androidzie? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!