Samsung Galaxy SIII z nieoficjalnym Androidem 12

LineageOS-white-logo-green-background

Czym byłby nasz Androidowy świat z krótkim cyklem wsparcia urządzeń gdyby nie Custom ROM-y? To one pozwalają wstrzyknąć nowe życie staremu smartfonowi, zapewnić mu nowe funkcje, a czasem nawet poprawić jego działanie. Jeżeli macie gdzieś jeszcze swojego starego Galaxy SIII, dziś jest dobry moment, aby go wygrzebać z szuflady i… zainstalować Androida 12!

Czym jest ten Custom ROM?

Custom ROM-y, czyli nieoficjalne kompilacje Androida dla konkretnych modeli smartfonów mogą uratować je przed byciem zapomnianym. Producenci smartfonów kończą najczęściej ich wsparcie po 2 lub 3 latach aktualizacji od dnia premiery. Wtedy, a często nawet znacznie wcześniej do gry wchodzą nieoficjalne społeczności i developerzy. Takim cudem nieoficjalne projekty takie jak np. LineageOS, ArrowOS, czy Pixel Experience zapewniają najnowsze wersje Androida dla urządzeń, które zakończyły swoje wsparcie na znacznie starszych wersjach. Świetnym przykładem jest mój stary Xiaomi Redmi 3S, który startował w roku 2016 z Androidem 6 Marshmallow i nowszego nie dostał. Pojawiały się jedynie aktualizacje do nowszych wersji nakładki MIUI od 7 do 10. Mój Xiaomi obecnie siedzi sobie na wersji beta nieoficjalnej wersji Androida 12 i ma się bardzo dobrze.

Testy Androida 12 na starym flagowcu

System LineageOS 19.0 oparty na Androidzie 12 pojawił się w wersji dla 10-letniego Galaxy SIII. Jest to oczywiście system oparty na czystym Androidzie, czyli takim bez nakładki OneUI 4.0, z którą Samsung przyniesie do współczesnych urządzeń wraz z Androidem 12. Nie każdy wariant SIII jest jednak odpowiedni. Developer html6405 wykorzystał model GT-I9300 z procesorem Samsung Exynos 4412 i 2GB pamięci RAM. Pamiętajmy jednak, że system dla tego urządzenia jest jeszcze w fazie testów, dlatego nie wszystko jeszcze działa jak trzeba. Nie działa jeszcze na przykład moduł NFC, formatowanie karty microSD jako rozszerzenie pamięci urządzenia, czy odblokowywanie PIN-em karty SIM. Mimo problemów testowej wersji myślę, że warto pobawić się starą SIII i zobaczyć jak się sprawuje nowy system na starym urządzeniu.

Nie pierwszy, nie ostatni

W zeszłym roku 10-lecie świętował Galaxy SII, ten podobnie jak następca otrzymał wówczas Androida 11, który – biorąc pod uwagę słabą moc obliczeniową urządzenia – działał na nim zaskakująco dobrze. Co ciekawe, wygląda na to, że Galaxy SII może również otrzymać nieoficjalnego Androida 12, tak samo jak młodszy brat. Podobnie jak w przypadku Galaxy SIII, ROM dla Galaxy SII jest obecnie w fazie testowej.

Próbowaliście kiedyś bawić się Custom ROM-ami? Opiszcie w komentarzach swoje doświadczenia! Na jakich urządzeniach udało Wam się zainstalować nieoficjalny system?

Źródło: XDA-Developers

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!