Android 13 ma pozwolić uruchomić Windowsa 11 jako VM! A przynajmniej na Pixelu 6

Google Pixel 6 Kinda Coral Render
Google Pixel 6 w kolorze Kinda Coral

Google kilka dni temu wypuścił pierwszy Developer Preview Androida 13. Dlatego też na bieżąco jesteśmy informowani o wielu nowościach. Jak się okazuje, Android 13 może pozwolić uruchomić Windowsa 11 jako maszynę wirtualną.

Android 13 i Windows 11 jako maszyna wirtualna

Wirtualizacja staje się coraz powszechniejsza również w konsumenckich produktach. Sam Chrome OS czerpie mocno z tego tematu w przypadku uruchamiania Linuxa w specjalnym kontenerze. Windows może pochwalić się funkcjami Subsystem for Android oraz Subsystem for Linux. Jak się okazuje, Android też coś zaoferuje.

Otóż Android 13 DP1 na smartfonach Google Pixel 6 i Pixel 6 Pro pokazuje funkcję skorzystania z KVM, czyli Kernel-based Virtual Machine. Jest to technika wytworzenia środowiska wirtualizacyjnego w systemach wykorzystujących jądro Linuxa. A Android faktycznie takowe posiada. KVM jest wyjątkowo wydajne i działa na zasadzie gospodarza i gościa.

Opcję odkrył programista kdrag0n, który pochwalił się wynikiem na Twitterze. Jest możliwym uruchomienie Windowsa 11 na Pixelach 6 z procesorami Tensor właśnie dzięki KVM, a raczej pKVM, czyli Protected KVM. Programista uruchomił wiele dystrybucji Linuxa z zachowaniem wysokiej wydajności. Windows również działał szybko i to na tyle, że udało się uruchomić grę DOOM.

Warto jednak zaznaczyć, że bezpośrednie KVM na Androidzie 13 wymaga dostępu do roota. Bez tego potrzebna byłaby aplikacja, która mogłaby uzyskać odpowiednie uprawnienia do uruchomienia maszyny wirtualnej.

Źródło: XDA

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!