Google Pixel 6 i Google Pixel 6 Pro oficjalnie!

Google Pixel 6 series background

Dzień, którego wyczekiwali wszyscy wielbiciele Androida nadszedł, a wraz z nim premiera nowych flagowców giganta z Mountain View – Google Pixel 6 oraz Google Pixel 6 Pro. Czy przecieki się sprawdziły?

Design

Wygląd smartfonów serii Pixel nie był jeszcze tak krzykliwy jak teraz – chyba, że weźmiemy pod uwagę wielki notch Pixela 3 XL. Pixele 6 rzucają się w oczy, potrafiąc przy tym zachować minimalizm. Oba Pixele wyróżnia odstająca, horyzontalna wyspa aparatów idąca przez całą szerokość urządzeń. Dzięki temu smartfony nie będą “gibać” się na boki podczas korzystania z nich gdy leżą na stole. Google Pixel 6 posiada szklane plecki, powyżej wyspy z aparatami mamy wykończenie w kolorze innego odcieniu. Na środku plecków znajdziemy niewielkie logo Google w postaci litery “G”. Wokół urządzenia mamy matową ramkę wraz z przyciskami. Niestety musimy się pożegnać z kolorowymi, przyciskami, które były estetycznym akcentem w designie poprzednich modeli. Pixel 6 dostępny jest w trzech wersjach kolorystycznych:

  • Sorta Seafoam
  • Kinda Coral
  • Stormy Black

Front urządzenia to płaski ekran oraz obiektyw w formie otworu, który usytuowany jest na środku, pod górną ramką.

Google Pixel 6 Kinda Coral Render
Google Pixel 6 w kolorze Kinda Coral

Google Pixel 6 Pro wygląda podobnie z przodu, z tą różnicą, że ramki wokół ekranu są wyraźnie mniejsze, a boczne krawędzie ekranu są zaokrąglone. Samo urządzenie jest nieco większe, a jego plecki pokryte szkłem plecki również podzielone są na część w 2 kolorach. Wyspa na aparaty jest taka sama jak w mniejszym modelu. Ramka wokół smartfona jest w tym przypadku metalowa, nie matowa. Pixel 6 Pro również dostępny jest w 3 wersjach kolorystycznych:

  • Cloudy White
  • Sorta Sunny
  • Stormy Black
Pixel 6 Pro Stormy Black Render
Google Pixel 6 Pro w kolorze Stormy Black

Google Tensor Chip

Gigant z Mountain View po raz pierwszy wprowadził swoje własne SoC (System On Chip) do smartfona. Tensor ma być dużym krokiem na przód w świecie smartfonów z Androidem. Uczenie maszynowe (Machine Learning) rozwijane przez Google pomoże ulepszyć fotografię, bezpieczeństwo i rozpoznawanie mowy. Dedykowany układ przetwarzania obrazu (Custom image signal processor) odpowiedzialny jest za naturalne odwzorowanie odcieni skóry, stabilizację czy filmy w słabych warunkach oświetleniowych.

Tensor mieści w sobie rdzeń dedykowany bezpieczeństwu – Titan M2. CPU nowego Tensora dzieli się na 2 rdzenie wysoko-wydajnościowe, 2 średnio wydajne rdzenie oraz 4 energooszczędne rdzenie. Jeśli chodzi o wydajność to Google obiecuje 80% szybszy CPU od poprzednika – Google Pixela 5, który mieścił w sobie popularny układ Qualcomma – Snapdragon 765G. W przypadku układu graficznego możemy mówić aż o 370% wzroście wydajności wzglądem zeszłorocznego Pixela 5.

Google Pixel 6 CPU and GPU compared to Google Pixel 5

Specyfikacja

Zacznijmy naturalnie od mniejszego modelu, na jego froncie znajduje się 6,4″ ekran o rozdzielczości 1080×2400 odświeżanego w częstotliwości 90 Hz. Pierwszy raz u Pixeli znajdziemy czytnik linii papilarnych ukryty pod wyświetlaczem. Ekran przykryty jest szkłem Corning Gorilla Glass Victus, a plecki kryje szkło Corning Gorilla Glass 6. Mamy do dyspozycji SoC Google Tensor wraz z 8 GB pamięci operacyjnej oraz 128 GB lub 256 GB pamięci na dane. Pojemność akumulatora wynosi 4614 mAh, a smartfon może być ładowany mocą 30 W. Szkoda tylko, że dedykowana ładowarka nie jest dołączona do zestawu, bowiem w nim znajdziemy jedynie przewód USB C – USB C.

Google Pixel 6 and Pixel 6 Pro screens

Większy Pixel 6 Pro może się pochwalić zaokrąglonym po bokach, 6,7″ ekranem o rozdzielczości 1440×3120, którego częstotliwość odświeżania wynosi 120 Hz. Ekran Pixela 6 Pro może pochwalić się technologią LTPO, która pozwala na redukowanie częstotliwości odświeżania ekranu w celu oszczędzania energii. Ekran może wyświetlać 120 Hz lub mniej – w zależności od tego ile w danej chwili potrzebujemy. Tutaj także czytnik linii papilarnych znajduje się pod ekranem. Zarówno wyświetlacz Pixela 6 Pro, jak i plecki pokryte są szkłem Corning Gorilla Glass Victus.

Za szybkość smartfona będzie odpowiadać autorki Google Tensor wraz z 12 GB pamieci RAM. Pamięci na dane możemy mieć 128 GB, 256 GB lub 512 GB. Akulumator o pojemności 5003 mAh w modelu Pro, podobnie jak w zwykłym, naładujemy ładowarką o mocy 30 W. Niestety odpowiednią ładowarkę trzeba będzie dokupić, bo jej w zestawie nie znajdziemy. Mamy tutaj ponownie jedynie przewód USB C – USB C. Do obu urządzeń, oprócz ładowarki, możemy dokupić Pixel Stand – ładowarkę indukcyjną, która pozwoli na ładowanie Pixela 6 mocą 21 W, a Pixela 6 Pro mocą 23 W.

Aparaty

Tutaj dochodzimy do części kluczowej dla większości osób decydujących się na zakup smartfonów od Google. Seria Pixel po latach doczekała się nowych, większych matryc, które pozytywnie wpłyną na jakość naszych zdjęć. Oba modele posiadają 50 Mpix obiektyw główny z przysłoną ƒ/1,85 i polem widzenia 82°. Wielkość samej matrycy to 1/1,31″, Google twierdzi, że złapie ona nawet o 150% więcej światła niż Pixel 5.

Przechodząc dalej do obiektywu szerokokątnego możemy powiedzieć, że ma on 12 Mpix, pole widzenia 114° i przysłonę ƒ/2,2. Ten obiektyw również trafi do obu modeli. Teleobiektyw trafił jedynie do Pixela 6 Pro, ma on 48 Mpix i 4-krotne zbliżenie optyczne, a wielkość sensora to 1/2″. Taki zoom uzyskujemy dzięki peryskopowej budowie obiektywu. Oba modele zostały wyposażone w laserowy sensor do autofocusu. Nie możemy zapomnieć o przednim aparacie, który ma 8 Mpix w Pixelu 6 oraz 11,1 Mpix w Pixelu 6 Pro.

System

Nowe Pixele startują z Androidem 12, którego wyróżnia świeży design language – Material You, który skupia się na kolorystyce i kształtach systemu. W Androidzie 12 znajdziemy wiele przydatnych funkcji dla nowych Pixeli. Do tych należą m. in. Live Translate, Emoji Transcription, Motion Mode czy Magic Eraser. Google deklaruje 3-letnie wsparcie aktualizacjami do kolejnych wersji systemu oraz 5-letnim wsparciem aktualizacjami bezpieczeństwa.

Cena i dostępność

Nie zaskoczę nikogo, że Google nie sprzedaje oficjalnie swoich Pixeli w Polsce. Jeżeli jednak macie możliwość kupna Pixela za granicą to ceny wyglądają następująco:

  • Google Pixel 6 – od $599 / €649
  • Google Pixel 6 Pro – od $899 / €899
Google Pixel 6 and Pixel 6 Pro price

Źródło: YouTube (Made by Google)

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!