Google chce już zapomnieć o 9-letnim Androidzie Jelly Bean

android 4.3 jelly bean
(fot. pocket-lint.com)

Android jest rozwijany od tylu lat, że łatwo zapomnieć o tych starszych wersjach. A kilka ładnych lat temu powstał Android 4.3 Jelly Bean, z którym Google spróbuje się pożegnać.

Android 4.3 Jelly Bean odejdzie do lamusa – dopiero po 9 latach

Android Jelly Bean zadebiutował w 2012 roku (choć pojawił się w 2013), a Google Nexus 4 miał pokazać jego wszystkie możliwości. Wersja ta uważana jest za naprawdę udaną – wniosła chociażby asystenta Google Now czy spersonalizowane newsy. Ja jednak tej odsłony Zielonego Robocika nie pamiętam, bowiem obydwa urządzenie, które zakupiłem w tamtym czasie, od razu po pierwszym uruchomieniu otrzymały update do Androida KitKat, czyli następcę Jelly Bean.

LG Nexus 4
LG Google Nexus 4

Pomimo tego, że z wersji 4.x korzysta około 1% użytkowników Androida, to Google ma wątpliwości czy urządzenia te są w ogóle wykorzystywane. Android Jelly Bean jest już przestarzały i nie wspiera wielu elementów, które dzisiaj są szeroko wykorzystywane. Dlatego też gigant podjął decyzję o odcięciu się od tego systemu.

Czym się to objawi? Końcem wsparcia i zaprzestaniem aktualizowania Usług Google Play dla tego systemu. Ostatnie uaktualnienie zostało zaplanowane na koniec sierpnia 2021 i zostanie oznaczone jako 21.33.99. Czy to oznacza, że te urządzenia przestaną działać? Oczywiście, że nie! Nadal możliwym będzie korzystanie z nich, ale użytkownicy będą powoli tracić dostęp do nowego oprogramowania.

My natomiast rekomendujemy albo zmianę urządzenia na nowsze, albo instalację Custom ROM-a. Wtedy podbijemy sobie wersję systemu zyskując nowe funkcję. Można również zdecydować się na alternatywne źródła oprogramowania, na przykład F-Droid czy Aurora Store.

Źródło: GSMArena

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!