Android Q to po prostu Android 10. Jesteśmy świadkami końca pewnej ery… ery słodyczy!

Android Q to po prostu Android 10. Jesteśmy świadkami końca pewnej ery... ery słodyczy!

Android Q nadchodzi wielkimi krokami. Wszyscy wyczekiwaliśmy na informację, który z słodyczy znajdzie się w nazwie tegorocznej wersji systemu z zielonym robocikiem. Niestety, ale tym razem informacji tej się nie doczekamy. Google postanowiło zmienić nazewnictwo i logo własnego systemu.

Koniec pewnej ery

Do tej pory każda wersja Androida trafiała na rynek z nazwą nawiązującą do jakiejś słodkości. Zaczęliśmy od wersji 1.0 okrzykniętej jako Apple Pie, a takie wersje jak Kitkat, Lollipop, Marshmallow, Nougat, Oreo czy Pie zna zapewne każdy z was. Teraz Google zaskoczyło nas wszystkich. Android Q będzie nazwany po prostu Androidem 10. I wszyscy następcy tego systemu z zielonym robocikiem także będą jedynie numerkiem, a nie kolejną słodkością. Oczywiście to tylko nazwa, ale jednocześnie czuję, że coś się skończyło.

Android Q to po prostu Android 10. Jesteśmy świadkami końca pewnej ery... ery słodyczy!

Jaki jest powód takiej zmiany? Według Google jest on niezwykle prosty – nazwy nawiązujące do słodyczy nie przez wszystkich były zrozumiane. I oczywiście trudno się z tym nie zgodzić. Oznaczenie samym numerkiem jest dużo bardziej czytelne i bez wątpienia osoby, które na co dzień nie interesują się rynkiem mobilnym będą w stanie łatwiej zorientować się, z której wersji Androida korzystają.

Zmiana nazwy to nie wszystko

Wraz z zmianą nazewnictwa Google postanowiło odświeżyć także logo. Napis Android będzie od teraz czarny, a nie zielony. Sam amerykański gigant przyznaje, że zielony kolor mógł być trudny do odczytania przez osoby z wadami wzroku. Nowy zestaw kolorów ma być zdecydowanie czytelniejszy i jednocześnie momentalnie przyciągać wzrok użytkownika.

I takie logo ma z nami pozostać przez lata. Trzeba przyznać, że wygląda ono naprawdę dobrze i ciężko w jakikolwiek sposób się do niego przyczepić. Android 10 ma trafić na pierwsze urządzenia już w najbliższym czasie. Z niecierpliwością wyczekuje momentu, gdy stabilna wersja systemu z zielonym robocikiem pojawi się na rynku i będziemy mogli ją przetestować!

Co myślicie o nowym nazewnictwie i logo Androida? Woleliście nazwy nawiązujące do kolejnych słodyczy? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!