Antergos nie będzie dłużej rozwijany – to koniec popularnej dystrybucji Linuksa

Antergos nie będzie dłużej rozwijany - to koniec popularnej dystrybucji Linuksa

Wczoraj Antegros Team podzielił się z nami bardzo smutną informacją. Deweloperzy zamykają projekt, jakim jest właśnie system Antergos.

Antergos

Antergos to młoda dystrybucja Linuksa, która bazuje na Arch Linux. Jej zadaniem było zapewnić zalety Archa niezbyt zaawansowanym użytkownikom i to w eleganckim, ładnym i wygodnym wydaniu. Niestety, autorzy OS-a wydali oświadczenie, w którym to informują nas o zakończeniu prac nad projektem, którego fragment możecie przeczytać niżej.

Siedem lat temu Antergos wystartował jako zwykłe, wakacyjne hobby. W zaledwie kilka lat projekt ten stał się świetną i popularną dystrybucją Linuksa ze świetnym community. Naszym celem było zaoferowanie największych cech stojących za Arch Linux niezbyt zaawansowanym użytkownikom w wygodnej i prostej formie. Myślę, że się nam udało to osiągnąć, wszak od 2014 roku Antergos został pobrany ponad 930 tysięcy razy.(…) Z powodu braku wolnego czasu musimy zakończyć rozwijanie Antergosa.(…)

 

Użytkownicy Antergosa nie muszą się niczym przejmować – ich system nadal będzie otrzymywać aktualizacje bezpośrednio od Arch. Za jakiś czas twórcy przygotują specjalny update, który wyczyści repozytoria Antergosa. Elementy zainstalowane z repozytoriów Antergos, które dostępne są w AUR, dalej będą otrzymywać aktualizacje.

Jest to dosyć smutna informacja, ale myślę, że nie jest do wyjątkowo duża strata dla społeczności Linuksa. Nadal rozwijanych jest wiele dystrybucji bazujących na Arch Linux, na przykład Manjaro, a sam Arch cieszy się naprawdę ogromną popularnością.

Od dłuższego czasu stronę Antergos.com miałem zapisaną w zakładkach, bowiem chciałem go sobie zainstalować. Wiele osób mi go polecało i ceniło sobie za szybkie działanie, wygodę użytkowania i stabilność. No cóż, nie zdążyłem.

Ktoś z Was korzystał z Antergos? Dajcie znać w komentarzach!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!