Appkomaty to takie Paczkomaty, ale bez ekranu

inpost paczkomaty

Paczkomaty to automaty paczkowe, których chyba nikomu nie muszę przedstawiać. Jednak InPost właśnie zaprezentował nowość w postaci nieco innych maszyn. Oto Appkomaty!

Appkomaty – tańsze Paczkomaty

Paczkomaty to naprawdę rewolucyjne podejście do temat nadawania i odbioru paczek. Aktualnie staram się, aby wszystkie przesyłki, które obsługuje, były nadawane właśnie tą formą. InPost wie, że jeśli chce się utrzymać na fali, musi dalej rozwijać swoje technologie. Dlatego też właśnie zaprezentowano efekt 12 miesięcy prac zespołu R&D i Tech – Appkomaty.

Appkomaty to są właśnie Paczkomaty, ale nie mają one ekranu do klasycznej obsługi. Zamiast tego, do skorzystania potrzebna jest aplikacja InPost Mobile. Poza tym, zasada nadawania czy odebrania paczek jest dokładnie taka sama jak w przypadku zwykłych Paczkomatów obsługiwanych za pomocą aplikacji mobilnej. Jakie mają być zalety tego rozwiązania? Wskazuje się przede wszystkim na energooszczędność i ekologię. Nie trzeba przecież zasilać ekranu dotykowego. Mało tego, nie ma potrzeby montowania tychże podzespołów, przez co całość wychodzi taniej.

Appkomaty Twiter
(fot. Rafał Brzoska)

Choć idea wygląda na dobrą, to jestem ciekawy czy nie wykluczy ona pewnej części użytkowników z opcji skorzystania z usług InPostu. Aby odebrać lub nadać paczkę w Appkomacie, klient będzie zmuszony zainstalować nieotwartą aplikację InPost Mobile na systemie Android lub iOS. Problem jednak może się zacząć kiedy dany klient nie ma telefonu z Usługami Google (albo HMS) lub ma kompletnie alternatywny system operacyjny. Pod znakiem zapytania stoi również kwestia odbierania paczek dla kogoś. Mam nadzieję, że Appkomaty będą tylko dodatkiem dla klasycznych Paczkomatów lub InPost umożliwi otwarcie skrytki w inny sposób.

Pierwsze Appkomaty InPost stanęły już w Warszawie i Krakowie. Jak wiemy, kolejne mają być instalowane już niedługo w kolejnych polskich miastach.

Źródło: Rafał Brzoska

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!