Apple M2 już ze wstępnym wsparciem dla Asahi Linux

MacBook Air (fot. Apple)
MacBook Air (fot. Apple)

Asahi Linux to chyba najbardziej obiecujący projekt uruchomienia Linuxa na komputerach z procesorami Apple ARM. Jak się okazuje, deweloperzy wprowadzili wstępne wsparcie eksperymentalne dla najnowszego układu Apple M2.

Asahi Linux i Apple M2

Asahi Linux to chyba najciekawszy projekt uruchomienia Linuxa na komputerach z procesorami Apple. W przypadku pierwszego procesora desktopowego, Apple M1, prace są naprawdę zaawansowane. Jednak nie tak dawno temu zaprezentowano MacBooka Air z procesorem M2. I jak się okazuje, deweloperzy już wzięli się do pracy.

Najnowszy update wprowadza wstępne wsparcie eksperymentalne dla układów Apple M1 Ultra oraz Apple M2. Nie będzie to tak działanie jak na M1, ale jest to jakiś początek. Warto też pamiętać, że Apple kompletnie nie ułatwia instalacji innych systemów, co wymusza na twórcach pisanie sterowników z wykorzystaniem inżynierii odwrotnej.

MacBook Pro 13 M2
MacBook Pro 13 M2 (fot. Apple)

Tak jak wspomniałem, jest to wsparcie eksperymentalne. Przykładem problemów może być niedziałanie klawiatury w U-Boot/GRUB. Mało tego, system przetestowano tylko na MacBooku Pro 13″ z Apple M2. Nie wiemy jak sprawa ma się na MacBooku Air, czyli – nie oszukujmy się – na tym ciekawszym, nowym laptopie. Twórcy pochwalili się, że trackpad zaczyna działać coraz lepiej, podobnie jak wyjście HDMI. Trwają też pracę nad uruchomieniem przyspieszenia GPU.

Źródło: Phoronix, Asahi Linux

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!