Strona główna Aktualności Apple walczy o zniesienie zakazu sprzedaży starszych iPhone w Chinach, a Qualcomm...

Apple walczy o zniesienie zakazu sprzedaży starszych iPhone w Chinach, a Qualcomm chce zablokować także najnowsze modele

-

Kilka dni temu pisaliśmy o zakazie sprzedawania starszych iPhonów na terenie Chin z powodu licencji Qualcomma. Walka między amerykańskimi gigantami trwa w najlepsze. Apple robi wszystko aby wznowić dostawy i powrócić do regularnej sprzedaży, a producent procesorów chce zakazu także dla najnowszych modeli.

Nowa aktualizacja Apple

Gigant z Cupertino przygotowuje już aktualizację, która trafi na następujące modele: iPhone 6S, iPhone 6S Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus oraz iPhone X. Powodem całego sporu są dwa patenty Qualcomma dotyczące zmian rozmiaru zdjęć i nawigowania po aplikacjach z użyciem ekranu dotykowego. Pierwsze informacje pochodzące bezpośrednio od Apple mówiły, że iOS 12 całkowicie rozwiązuje ten problem, ale jak widać nowa wersja systemu nic nie zmieniła. Z tego też powodu Apple na początku przyszłego tygodnia ma wypuścić nową wersję iOS dla starszych urządzeń, z których korzystają mieszkańcy Chin. Czy to wystarczy aby sąd Państwa Środka uchylił swój wyrok? Patrząc na ostatnie zachowania Qualcomma nie byłbym tego taki pewny.

apple iphone xs (2)

Zakaz dotknie także nowych iPhonów?

Qualcommowi nadal mało. Zdaniem amerykańskiego giganta iOS 12 nic nie zmienia, a co za tym idzie Apple nadal używa licencji Qualcomma bez zapłacenia za nie. W całym sporze chodzi oczywiście o pieniądze. Producent procesorów chce aby firmy zajmujące się produkcją smartfonów płacili odpowiednie opłaty licencyjne w zamian za korzystanie z gotowych rozwiązań. To nie powinno nikogo dziwić, ale walka pomiędzy Apple a Qualcommem jest wyjątkowo widoczna.

apple qualcomm

Qualcomm złożył już w chińskim sądzie wniosek o blokadę i wstrzymanie dostaw iPhone XS, XS Max oraz XR. Na tą chwilę ciężko jednoznacznie stwierdzić jaka będzie decyzja sądu Państwa Środka. Amerykański gigant twierdzi, że ma na tyle dużo argumentów i dowodów na łamanie licencji przez Apple, że zakazanie sprzedaży tegorocznych modeli jest tylko formalnością. Wszystko powinno stać się jasne już niedługo.

Co myślicie o sporze pomiędzy amerykańskimi gigantami? Zapraszamy do dyskusji!

Kamil Kuźnik
Student Automatyki i Robotyki na AGH w Krakowie. Z technologią związany od najmłodszych lat. Fan szybkich smartfonów, ciekawych słuchawek i dobrego piwa.

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej