ASUS ROG ALLY ma konkurować ze Steam Deckiem! Co oferuje?

ASUS ROG ALLY (fot. Dave2D)
ASUS ROG ALLY (fot. Dave2D)

ASUS ROG ALLY to nowy komputer w formie przenośnej konsoli, który ma pozwolić grać niczym jak na PSP. Świeży produkt firmy ASUS wygląda jak totalny wygrany w konkurencji ze Steam Deckiem, jednak według nas, wcale nie zdominuje rynku. Co więc oferuje i dlaczego uważamy, że Deck jest lepszy?

ASUS ROG ALLY – przenośna konsola z RGB

ASUS ROG ALLY został przedstawiony dwa dni temu, a już zyskał miano lepszej alternatywy dla Steam Decka. Komputer oferuje układ AMD Zen 4 wraz z grafiką RDNA 3. Ponadto na pokładzie znajdzie się 7-calowy ekran Full HD o odświeżaniu do 120 Hz i proporcjach 16:9. Wyświetlacz jest też jaśniejszy niż ten w Steam Decku.

ASUS ROG ALLY (fot. Dave2D)
ASUS ROG ALLY (fot. Dave2D)

Co prawda, producent tylko udostępnił nagranie promocyjne, jednak jeden z YouTuberów – Dave2D – otrzymał przedprodukcyjny egzemplarz. Według jego doświadczeń, produkt ASUSa jest znacznie lepszy od Steam Decka. Ekran jest o wiele przyjemniejszy w odbiorze, między innymi dzięki wyższej rozdzielczości czy proporcjach 16:9 (Deck ma 16:10), ale co ciekawe, kiedy o tym opowiadał, to grał w grę w oknie z paskiem tytułowym, co ucinało kawałek obrazu od góry… Ponadto system chłodzenia (w zasadzie dwa wentylatory) w ROG ALLY pracuje ciszej (około 20 dB).

ASUS ROG ALLY (fot. Dave2D)
ASUS ROG ALLY (fot. Dave2D)


Jest też RGB na froncie, przy analogach, oraz z tyłu. Bardzo ważnym aspektem jest również opcja wygodnego podłączenia zewnętrznej karty graficznej do grania na dużym ekranie. Jest to z pewnością niezłe usprawnienie, ale zarazem też dodatkowy wydatek.

ASUS ROG ALLY (fot. Dave2D)
ASUS ROG ALLY (fot. Dave2D)

Twórca nie chciał tego jasno zaznaczyć, że ergonomia jest nie najlepsza, jednak faktycznie można było odczuć, że woli układ Steam Decka z lustrzanie ustawionymi przyciskami, gałkami oraz haptycznymi touchpadami. ROG ALLY takiego udogodnienia nie oferuje (mowa o touchpadach), ponadto układ jest podobny do kontrolera Xboksa, a wybrzuszenie na palce (pod ekranem) jest wyjątkowo małe. Nawet na przebitkach możemy dostrzec, że twórca dosyć nienaturalnie trzyma konsolę.

Nie, ASUS ROG ALLY nie pokona Steam Decka

Na papierze ROG ALLY wygląda wręcz jak następca produktu Valve. Jednak trzeba zaznaczyć sobie kilka rzeczy. Steam Deck to efekt wieloletnich prac i wyciągnięcia zalet z przeszłych, niestety nieudanych produktów. I choć Valve uważa, że Steam Deck to tylko komputer, to jednak bliżej mu do konsoli. Sprzęt oferuje system SteamOS specjalnie zoptymalizowany pod granie, jest ciągle wspierany i pomimo ponad roku na rynku, nie doczekał się następcy i nie doczeka się przez kilka kolejnych lat. A więc cykl wydawniczy jest bliżej konsol.

ASUS ROG ALLY (fot. Dave2D)
ASUS ROG ALLY (fot. Dave2D)

Valve to nie tylko sam produkt, ale właśnie też system operacyjny oraz ekosystem związany ze sklepem Steam, gdzie wiele rzeczy zoptymalizowano właśnie pod Decka. No właśnie, bo tutaj możemy powiedzieć o cenie.

Nie wiemy ile ASUS ROG ALLY będzie kosztować, ale biorąc pod uwagę jak nowe i dobre podzespoły oferuje, tanio nie będzie. Warto dodać, że Valve prawdopodobnie jest stratne przy sprzedaży najtańszego wariantu Steam Decka. Ale może sobie na to pozwolić, bo zarabia nie tylko na samej sprzedaży konsoli, ale też na grach. No i to jest ogromna różnica – płacimy 1900 złotych i mamy mocny sprzęt, aby zagrać w wiele różnych gier.

ASUS nie ma tego komfortu. Musi jak najwięcej zarobić przy sprzedaży produktu, bo tylko w tym momencie ma taką możliwość. Nie zarobi na użytkownikach sprzętu, więc będzie musiał wydawać kolejną generację. To może oznaczać, że za rok zobaczymy ASUS ROG ALLY 2, a za dwa lata – ROG ALLY 3. Z każdym wydaniem już posiadana generacja będzie przestarzała – pomimo oferowania dobrej specyfikacji (coś, co widzimy w smartfonach).

ASUS ROG ALLY (fot. Dave2D)
ASUS ROG ALLY (fot. Dave2D)

No i ROG ALLY to urządzenie pracujące pod kontrolą Windowsa 11. Co byśmy nie uważali, jest to system zamknięty o braku możliwości tak mocnej modyfikacji, jak jest to w przypadku SteamOS. ASUS będzie musiał zgodzić się na mnóstwo działających procesów w tle, słabą optymalizację baterii oraz brak większej ingerencji w to, jak system działa. A Valve może to robić i widzimy tego efekty – również w baterii.

Bo tak, bateria w Steam Deck nie jest zaletą, ale to max co możemy dzisiaj otrzymać. Nie przeskoczymy fizyki, a ROG ALLY oferuje bardziej prądożerny ekran i sam sprzęt jest dodatkowo mniejszy. W połączeniu ze średnim systemem operacyjnym otrzymujemy coś, co może pracować bardzo krótko na baterii.

ASUS ROG ALLY należy postawić na półce razem z innymi produktami tego typu (chociażby AYANEO), które to oferują bardzo mocny hardware, ale nie są w stanie pobić możliwości i ceny Steam Decka. ASUS ma przewagę w postaci obecności na wielu rynkach i bycia rozpoznawalnym brandem, ale może to nie być wystarczająco dużo, aby wygrać z Valve.

Ale dobrze, że istnieje konkurencja na tym rynku. Konkurencja nakręca oferowanie lepszych rzeczy klientom, czyli nam.

Źródło: Dave2D

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!