Asus chce konkurować z Raspberry Pi i wydaje Tiknerboard 2

Asus chce konkurować z Raspberry Pi i wydaje Tiknerboard 2

Co prawda, to właśnie produkty Raspberry Foundation są prawdopodobnie najpopularniejsze na rynku komputerów SBC, tak muszę zaznaczyć, że są inne firmy produkujące tego typu sprzęt. Jednym z nich jest Asus, który właśnie wydał Tiknerboard 2.

Asus Tiknerboard 2 i Tiknerboard 2S

Chcąc konkurować z Raspberry Foundation, Asus musiał zaoferować coś o wyższej wydajności. Dlatego też komputery Tiknerboard 2 i Tiknerboard 2S wyposażono w sześciordzeniowy procesor Rockchip RK3399 składający się z dwóch rdzeni Cortex A72 o taktowaniu 2 GHz i czterech rdzeni Cortex A53 o taktowaniu 1,5 GHz. Układem graficznym natomiast jest Mali T860 MP4. Niestety, nowy Tiknerboard oferuje nieco mniej pamięci RAM niż Raspberry Pi 4, bo 2 lub 4 GB LPDDR4.

Warto przeczytać: Raspberry Pi 400 to komputer w formie klawiatury!

Co odróżnia model 2S od 2? Wbudowana pamięć flash o pojemności 16 GB, która powinna być szybsza niż kart pamięci. Niestety, komputery wykorzystują własnościowy standard ładowania, przez co możemy zapomnieć o zasilaniu sprzętu z power banka. Ponadto na pokładzie znajdziemy porty USB-A 3.0 oraz jedno USB-C obsługujące DisplayPort 1.2. Niestety nie możemy wykorzystać tego złącza do zasilania komputera.

Asus chce konkurować z Raspberry Pi i wydaje Tiknerboard 2
(fot. tomshardware.com)

Oczywiście nie zabrakło portu Ethernet, HDMI (z obsługą rozdzielczości 4K), a także WiFi 802.11ac i Bluetooth. Dla majsterkowiczów przydatne może okazać się 40-pinowe złącze GPIO.

Czy Asus wygra z Raspberry Foundation? Faktycznie jego sprzęt może okazać się być znacznie wydajniejszy niż najnowszy produkt Raspberry, jednak ma swoje wady. Warto tutaj sobie wymienić specjalny port ładowania nie obsługujący power banków, mniejszą ilość pamięci RAM i prawdopodobnie mniejsze wsparcie. To właśnie Raspberry kojarzy się z komputerami SBC i to na ten system tworzone są przeróżne projekty. Ich portowanie na Tinkerboard może nie być takie proste jak się wydaje.

Jak Wam się podoba Asus Tiknerboard 2? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!