AYANEO 2 ma być dwukrotnie potężniejsza od Steam Decka

AYANEO2
AYANEO2 (fot. videocardz.com)

Jak pojawił się Steam Deck, to wszystkich nas zaskoczył wysoką wydajnością, która szła w parze z niską ceną – o wiele niższą niż u konkurencji. Jak się jednak okazuje, niektóre firmy postanowiły przebić barierę możliwości Steam Decka i taka AYANEO 2 ma być nawet 2x wydajniejsza.

AYANEO 2 też ma grafikę RDNA 2, ale mocniejszą!

Steam Deck oferuje naprawdę wysoką wydajność, lepszą niż konkurencja, a to wszystko w o wiele niższej cenie. Konkurencja chyba musiała odczuć wejście Valve na ten rynek, bowiem AYANEO pokazała coś nowego, a dokładnie model AYANEO 2.

(fot. videocardz.com)
AYANEO 2(fot. videocardz.com)

Dlaczego ten handheld jest tak ciekawy? To proste! Otóż w AYANEO 2, podobnie jak w Steam Deck, mamy GPU o architekturze RDNA 2, jednakże o wiele mocniejszą i mówi się, że jest nawet dwukrotnie szybsza niż w produkcie Valve, a wydajność ma być równa karcie graficznej GeForce GTX 1050 Ti. Mamy tutaj również procesor Ryzen 7 6800U z 8 rdzeniami 16 wątkami taktowanymi do 4,7 GHz. Układ graficzny Radeon 680U ma 12 jednostek obliczeniowych – 2x więcej niż Deck. Podobno ten układ graficzny wykręca 3,38 TFLOPS (A Deck 1,6 TFLOPS). Na papierze to wygląda ciekawie, ale…

No tak, bo AYANEO 2 jest reklamowana jako konsola z Windowsem. Steam Deck natomiast oferuje specjalnie skrojoną pod taki typ sprzętu dystrybucję Linuxa SteamOS z nieziemską optymalizacją. Ta optymalizacja sprawia, że gry działają o wiele lepiej na Linuxie niż na zainstalowanym na Decku Windowsie. Czy AYANEO 2 też zaoferuje dobrą optymalizację? Tego nie wiemy

AYANEO 2(fot. videocardz.com)
AYANEO 2(fot. videocardz.com)

APU ma wykorzystywać od 15 do 28 W mocy. Ekran, podobnie jak w Steam Deck, ma mieć rozdzielczość 1280 x 800 pikseli. Konsola ma być dostępna jeszcze w 2022 roku. Nie wiemy natomiast ile ma kosztować, choć przypuszczamy, że będzie droga, bowiem inne konsole tej firmy do tanich nie należały.

Ciekawi mnie, czy sterowniki przygotowane przez Valve + AMD w SteamOS miałyby rację bytu w AYANEO 2. Bo tak, SteamOS można instalować na innych urządzeniach i prawdopodobnie będzie to możliwe na dzisiaj opisywanej konsoli.

Źródło: videocardz.com

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!