System SteamOS 3.0 będzie darmowy i dla każdego dostępny

steam deck

Konsola Steam Deck będzie pracować w oparciu o system operacyjny SteamOS 3.0. Jak się okazuje, ten zostanie udostępniony za darmo każdemu użytkownikowi.

SteamOS 3.0 będzie darmowy i dla każdego dostępny. To nowość w świecie konsol

Steam Deck to konsola szczególna, bowiem – w odróżnieniu od niemalże całej konkurencji – ma cechować się ogromną wolnością. Użytkownik będzie mógł pobierać gry z różnych źródeł (nie tylko ze Steama), a także instalować dowolne inne systemy operacyjne. Sam SteamOS 3.0 oparty jest o wolne i otwartoźródłowe oprogramowanie.

Mowa tu oczywiście o Arch Linux, na którym to bazuje najnowszy SteamOS. Mało tego, dostaniemy środowisko graficzne KDE Plasma, które w standardzie przypomina Windowsa (to środowisko daje ogromne możliwości modyfikacji) w trybie zadokowanym. Dostaniemy także serwer wyświetlania Wayland, czyli niezwykle nowoczesny moduł będący flagową funkcją chociażby w Fedorze.

steamos 3.0
Interfejs w SteamOS na Steam Deck

SteamOS 3.0 również jest dystrybucją Linuxa, a więc zostanie udostępniony za darmo. Każdy system będzie mógł pobrać i zainstalować na swoim komputerze – czy to stacjonarnym, czy nawet laptopie. Ba! Będzie można kupić inną konsolę tego typu z Windowsem i zainstalować system od Valve. W zasadzie będziemy mogli wykorzystać konkurencyjne produkty z tym samym oprogramowaniem.

System ten jednak nie będzie nadawać się tylko do gier. Osoby szukające rozwiązań do pracy – na przykład chociażby jako programista, grafik czy księgowy – również będzie mógł korzystać z SteamOS. Jest to w zasadzie taka dystrybucja Linuxa jak Pop!_OS, Ubuntu czy Linux Mint.

Zgodnie z najnowszymi informacjami, wysyłka Steam Decka rozpocznie się w lutym 2022 roku. Jest to sprzęt na który wielu czeka i myślę, że warto – tym bardziej, że ma to być furtka to rozszerzenia gamingu na Linuxie.

Źródło: 9to5Linux

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!