Biedronka z tanimi laptopami do szkoły! Czy warto? Oceniamy

biedronka
(fot. taranchic @ Shutterstock)

Jak się spodziewaliśmy, Biedronka rusza z promocjami w ramach Powrotu do Szkoły. Na pierwszy ogień idą ultra tanie laptopy marki Techbite. Co oferują i czy warto je kupić? Podpowiadamy!

Laptopy Techbite w sklepie Biedronka. Warto kupić?

W sklepach Biedronka już 15.08 pojawią się dwa laptopy – Techbite Arc 11.6 128 GB HD oraz Techbite ZIN 3. Czym się różnią i co oferują? Pokażemy w tabeli.

Techbite Arc 11.6 128 GB HDTechbite ZIN 3
Ekran11,6 cala, HD14,1 cala, HD
ProcesorIntel Celeron N4020 + Intel UHD 600Intel Celeron N4020 + Intel UHD 600
RAM4 GB RAM (według Biedronki: z możliwością rozbudowy)4 GB LPDDR (nie podano która generacja, prawdopodobnie LPDDR4) z, według Biedronki, możliwością rozbudowy
Dysk128 GB Flash128 GB (prawdopodobnie M.2 SATA) z opcją rozszerzenia o dodatkowe 128 GB
SystemWindows 10 PRO z funkcją Windows HELLO dzięki czytnikowi linii papilarnychWindows 10 Pro
AudioNie podano, prawdopodobnie głośniki stereoGłośniki stereo, Jack 3,5 mm
ZłączaNie podano, prawdopodobnie: Jack 3,5 mm, USB3.0, HDMI, microSD, USB2.0Jack 3,5 mm, 2x USB 3.0, microSD, zasilania
Bateria4000 mAh; deklarowany czas pracy: 4,5 godziny5000 mAh, 7.4 V (37 Wh)
WagaNie podano1480 g
Dotykowy ekran?Tak, konstrukcja 360 stopniNie
(fot. Biedronka)
(fot. Biedronka)

Obydwa laptopy wyceniono na 699 złotych, co wydaje się być naprawdę atrakcyjną ceną. Jednakże w kontekście laptopa ZIN 3 istnieje pewien problem z ustaleniem specyfikacji – producent na swojej stronie deklaruje, że laptop wyróżnia się ekranem Full HD, kiedy to Biedronka uważa, że jest to ekran HD. Jeśli faktycznie mowa tu o ekranie HD, to ten sprzęt staje się o wiele gorszy.

Ale nawet jeśli ekran jest FHD, to nasze zdanie jest takie: nie kupujcie tego sprzętu. Choć jestem fanem tanich laptopów, tak akurat te dwa sprzęty nie są godne poświęcenia tych pieniędzy i to z dwóch powodów.

Techbite ARC 11.6 (fot. MPTech)
Techbite ARC 11.6 (fot. MPTech)

Po pierwsze, te komputery mają po 4 GB RAM, co jest strasznie niską wartością. Fakt, Biedronka deklaruje istnienie opcji rozbudowy (prawdopodobnie max do 8 GB), ale jest to dodatkowy koszt, a także wymaga umiejętności wykonania tej czynności.

Dlaczego 4 GB RAM to mało? Taka wartość pamięci operacyjnej sprawi, że zaraz po włączeniu komputera, ten będzie się zacinał, a co najmniej działał wolno. Po uruchomieniu przeglądarki internetowej będzie tylko gorzej, a zapewne szkolne dziecko to właśnie w niej będzie spędzać większość czasu. Sam testowałem Acer Swift 1, gdzie brak chociaż tych 8 GB RAM mocno się udzielał – nawet na Linuksie, gdzie sprzęt zaczynał mocno zwalniać pod ciut większym obciążeniem, a przecież był tam potężniejszy procesor. Tutaj też zaznaczę, że procesor w omawianych dzisiaj laptopach Techbite również nie rozpieszcza i raczej nie pozwoli ani na wygodną pracę, ani przyjemne granie w gry, zwłaszcza te nieco popularniejsze wśród młodzieży szkolnej.

Techbite ZIN 3 (fot. MPTech)
Techbite ZIN 3 (fot. MPTech)

Po drugie, rynek laptopów używanych zaczął oferować tak świetne sprzęty w tak atrakcyjnych cenach, że sam czasami mam ochotę coś kupić, choć mam nowego laptopa z flagowym procesorem. Za podobne pieniądze można zakupić używany/poleasingowy laptop marki Lenovo ThinkPad czy innej, cechującej się wysoką jakością. Taki laptop zaoferuje więcej dobrych portów, lepszą jakość wykonania, a także wytrzymalszą konstrukcję. No i wydajność oraz możliwości rozbudowy będą deklasowały ofertę Biedronki.

Osoby bardziej zaawansowane powiedzą, że te laptopy marki Techbite może uratować Linux. I po części jest to prawda, ale mam pewne ALE. Po pierwsze, nie każdy potrafi zmienić system. Po drugie, nie wiemy jak jest ze wsparciem wszystkich podzespołów w laptopach Techbite w systemach Linux. Po trzecie, problemu niskiej surowej wydajności i tak nie ominiemy, a po co inwestować w taki sprzęt, jak za te same pieniądze kupimy i tak lepszy laptop używany/poleasingowy? Nawet chcąc korzystać z Linuksa, lepiej wziąć takiego używanego ThinkPada.

Źródło: Biedronka

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!