Bitwarden z 2FA za darmo! To ważna zmiana zwiększająca nasze bezpieczeństwo

bitwarden

Bitwarden to jeden z najlepszych menedżerów haseł. Jak się okazuje, w darmowej wersji pojawiła się bardzo ważna funkcja, która poprawia bezpieczeństwo.

Bitwarden z darmowym 2FA

Bitwarden to otwartoźródłowy menedżer haseł, który już w wersji darmowej oferuje mnóstwo udogodnień. Wersja premium nie jest droga, ale ma pewne zalety związane z 2FA. Dostęp do tych funkcji można również zyskać samemu hostując Bitwarden na swoim serwerze.

Jak się jednak okazuje, Bitwarden postanowiło przenieść funkcję logowania z użyciem 2FA do planu darmowego. Do logowania można wykorzystać zarówno klucze FIDO2 WebAuthn jak i aplikacje generujące kody TOTP. Do tej pory mogliśmy korzystać tylko z maila, co nie jest dobrym wyjściem.

(fot BitWarden)
(fot. BitWarden)

Jeśli decydujemy się na generację kluczy, to te nie powinny być powiązane z chmurą. Mowa tu zarówno o aplikacjach TOTP, jak i właśnie wymienionych wcześniej mailach. Co ważne, nadal mowa tu o logowaniu do samego Bitwarden. Chcąc wykorzystać Bitwarden jako generator kluczy TOTP, nadal należy wykupić konto premium. Mówi się jednak, że nie powinno się kluczy TOTP wiązać z menedżerem haseł i lepiej mieć oddzielną aplikację lub (najlepiej) klucz fizyczny. Dobrą aplikacją TOTP jest Aegis, którą powiążecie z Bitwarden.

To spory krok naprzód dla klientów Bitwarden, zwłaszcza tych, korzystających z darmowego planu. Zacząłem korzystać z tego menedżera dawno temu i od tamtej pory nie szukam niczego innego. Działa szybko, sprawnie, wygodnie i jest obecny chyba na każdej platformie.

Źródło: Bitwarden

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!