Branża IT – jak wygląda praca w tym sektorze rynku?

(fot: freepik.com)
(fot: freepik.com)

Coraz więcej kandydatów ubiega się o pracę w branży IT. Wśród nich wielu pasjonatów nowych technologii, których kuszą nie tylko możliwości rozwoju, ale również wysokie zarobki. Na jakie stanowiska warto kandydować i ile da się na nich zarobić?

Praca w IT – jakie stanowiska są do wyboru?

Dobrym miejscem do zapoznania się ze stanowiskami w IT są oferty pracy na No Fluff Jobs. To strona nie tylko z ogłoszeniami, ale i z artykułami na temat różnych posad i poradnikami, jak je zdobyć. Do najpopularniejszych zawodów w branży należą:

 • programista (np. Java lub Python Developer);
 • tester oprogramowania (manualny i automatyzujący);
 • Project Manager;
 • UX Designer;
 • Inżynier DevOps;
 • Web Developer.

Poza tym można pracować przy sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwie, Big Data, w supporcie czy w dziale HR, w którym niezbędna okazuje się podstawowa wiedza z zakresu IT. Większość stanowisk dzieli się na trzy poziomy w zależności od doświadczenia kandydata, czyli Junior, Mid i Senior.

Jak dostać się do branży IT?

Ścieżki do kariery w branży IT wyglądają nieco inaczej na każde stanowisko, ale niektóre aspekty je łączą. Każdy kandydat powinien jak najlepiej znać język angielski. Optymalnym poziomem jest C1, ponieważ wtedy można porozumiewać się z dużą śmiałością w mowie i piśmie, a także poruszać kwestie technologiczne. Poza tym ważna jest zdolność logicznego i analitycznego myślenia oraz umiejętności praktyczne.

Pod ostatnim zagadnieniem kryją się wszelkie kursy, które odbył kandydat. Dla przyszłych programistów będą to np. szkolenia z Pythona czy innego języka programowania. Nie wystarczy jednak napisać w CV, że brało się udział w ćwiczeniach. Należy jeszcze udowodnić, że się coś potrafi. Warto dołączyć np. link do własnej aplikacji lub strony internetowej.

Większość ofert, które można znaleźć w sieci, jest w języku angielskim. W takim też zwykle aplikuje się do pracy, więc trzeba mieć to na uwadze przy tworzeniu CV. Curriculum vitae powinno być schludne, minimalistyczne i wypełnione jedynie informacjami wartościowymi dla branży IT. Kandydaci mają przekazać w nim jak najwięcej o tym, jakimi umiejętnościami dysponują.

Czy w IT można dobrze zarobić?

Branża IT słynie z tego, że można w niej bardzo dużo zarobić. Doświadczeni programiści otrzymują nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie. Wiele zależy jednak od tego, w jakim dziale chce się pracować. Na podstawie danych z 2022 roku wyróżnia się zakresy wynagrodzeń w poszczególnych sektorach. Powstały one na bazie median najniższych i najwyższych widełek oferowanych na No Fluff Jobs. Oto częściowe wyniki:

 • DevOps – od 19 000 do 26 880 złotych;
 • AI – od 17 000 do 25 872 złotych;
 • Mobile – od 16 800 do 24 000 złotych;
 • Agile/Scrum – od 16 350 do 22 590 złotych;
 • Testing/QA – od 13 440 do 19 000 złotych.

Już na podstawie tych kilku zróżnicowanych działów IT można stwierdzić, że zarobki są bardzo atrakcyjne. To niewątpliwie jeden z czynników, które zachęcają coraz większą liczbę kandydatów do aplikacji.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY POWSTAŁY NA ZLECENIE NOFLUFFJOBS

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!