Męczy was weryfikacja CAPTCHA? iOS 16 ułatwi jego omijanie

Apple iOS 16 - Aplikacja Fitness dla iPhone

Nowy system operacyjny od Apple obiecuje wiele ciekawych ulepszeń, ale omijanie zabezpieczeń CAPTCHA to spore zaskoczenie.

Automatyczne pomijanie

Każdy spotkał się przynajmniej kilkukrotnie z CAPTCHA. Ten niepozorny obrazek z rozmazanymi literami i cyframi czasami może sprawić kłopoty, ale cel ma szlachetny. Ochrona stron przed botami to w dzisiejszych czasach przykry obowiązek, który został znacznie ułatwiony dzięki weryfikacji CAPTCHA. Duża część osób, która spędza czas w internecie, uznaje to jednak za męczące i niewygodne. Apple postanowiło zająć się tym problemem, dając użytkownikom urządzeń z systemem iOS możliwość obejścia potrzeby ciągłego wpisywania kodów i rozwiązywania zagadek obrazkowych. W wersji 16, która zawita na jesieni tego roku, gdy w internecie natkniemy się na CAPTCHĘ, system automatycznie pominie dla nas cały proces.

Męczy was weryfikacja CAPTCHA? iOS 16 ułatwi jego omijanie
Źródło: Cloudflare.com

Proste działanie

Pomijanie wpisywania kodów będzie możliwe, dzięki opcji systemowej, po której zaznaczeniu, nasze urządzenie będzie wiedzieć, że nie jesteśmy botami i wiedzę tą przekaże na strony, które odwiedzamy. Apple opracowało tę opcję we współpracy z Fastly i Cloudflare, które zajmują się udostępnianiem rozwiązań sieciowych, takich jak serwery i centra danych. W momencie, gdy nasze urządzenie z iOS 16 połączy się z jednym z serwerów zarządzanych przez Fastly lub Cloudflare, CAPTCHA po prostu się nie pojawi. Obie firmy udostępniają swoje usługi naprawdę ogromnej liczbie stron, dlatego nowa opcja od Apple może okazać się zbawienna i oszczędzi sporo czasu.

Źródło: theverge.com

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!