WWDC 2022 – Co nowego wniesie iOS 16?

Apple iOS 16 - Logo

Wczoraj (06.06.2022) o godzinie 19 czasu CEST miała miejsce konferencja Apple WWDC 2022. Jak co roku, gigant z Cupertino zaprezentował gammę nowych funkcji, które trafią do nadchodzących wydań systemów operacyjnych z ekosystemu Apple. Do nich należą m. in. iOS 16, macOS 13 Ventura, watchOS 9 czy iPadOS 16. Pojawiły się również MacBooki Air oraz MacBooki Pro z nowym chipem Apple M2. Tutaj przyjrzyjmy się bliżej temu co spotkamy w nadchodzącym iOS 16!

Ekran blokady

Nowy, przeprojektowany iiiiiiii…. customizowalny? Tak, Apple i customizowalny element systemu, jakkolwiek dziwnie to brzmi. Od teraz poza samą tapetą, będziemy mogli upiększyć nasz ekran blokady wybranymi widgetami, różnymi fontami zegara, czy kolorami!

W iOS 16 będziemy mogli swobodnie dostosować wygląd ekranu blokady do naszych upodobań. Kolorowe cyfry w zegarze? Może inny font w zegarze? Element tapety nachodzący na nasz zegar? Widgety z wybranej, wspieranej aplikacji? TAK!

Na naszym ekranie blokady będziemy mogli wyświetlać Live Activities, czyli widgety, dzięki, którym będziemy mogli na żywo śledzić wydarzenia takie jak np. Wyniki meczu czy status dostawy jedzenia.

Apple iOS 16 - Nowy ekran blokady - Live Activities
Live Activity z Apple Music

Zaprojektowany został również sposób wyświetlania powiadomień na ekranie blokady. Jeżeli macie trochę szczęścia w życiu i jakichś przyjaciół to pewnie zdarza wam się spojrzeć na ekran blokady zawalony ścianą powiadomień, czyż nie? W iOS 16 wszystkie nasze powiadomienia zostaną ułożone na stosie, który możemy rozwijać do pełnej listy. Dzięki temu, nasz nowy, piękny ekran blokady nigdy nie zostanie przysłonięty toną powiadomień

Apple iOS 16 - Powiadomienia na ekranie blokady
Stos z powiadomieniami na ekranie blokady w iOS 16

iMessage

Wyczekiwane przez użytkowników funkcje trafią również do iMessage. Otrzymamy możliwość edycji wysłanych już wiadomości. Pod wiadomością wyświetli się wówczas informacja, że wiadomość była edytowana. Nie wiemy jeszcze czy będzie można podejrzeć historię edycji. Ważną opcją będzie również możliwość usunięcia wysłanej wiadomości.

W widoku listy czatów w iMessage możemy w prosty sposób oznaczyć konkretny czat, tak aby wyświetlał się jak nieodczytany. W ten sposób będziemy pamiętać, aby wrócić do wiadomości, na którą nie mogliśmy wcześniej odpisać. W iOS 16 funkcja SharePlay wprowadza obsługę iMessage. Teraz również tutaj będziemy mogli obejrzeć wspólnie odcinek serialu.

Live Text w filmach

Od teraz inteligentne wykrywanie tekstu zadziała również w filmach. Po zatrzymaniu filmu, możemy zaznaczyć występujący w nim tekst i wejść z nim w interakcje, np. skopiować lub przetłumaczyć.

Apple iOS 16 - Live Text For Video
Menu kontekstowe przy tekście znalezionym w filmie

Dyktowanie

Po aktualizacji do iOS 16, nasz iPhone pozwoli na swobodne przemieszczanie się pomiędzy sposobami wprowadzania tekstu. Klawiatura pozostaje na ekranie podczas gdy my możemy dyktować. System będzie w stanie postawić w odpowiednich miejscach znaki interpunkcyjne, a my w dowolnej chwili możemy naprzemiennie pisać i mówić do telefonu.

Apple iOS 16 - Dyktowanie

Użytkownicy, którzy od razu przystąpili do instalacji iOS 16 czy iPadOS 16 w wersji Beta donoszą, że funkcja dyktowania świetnie radzi sobie z językiem polskim!

Apple Maps

Może nie najpopularniejsze, ale wyraźnie starają się dogonić konkurencję w postaci Google Maps. Z konferencji WWDC 2022 dowiadujemy się, że nowe, przeprojektowane Mapy Apple pojawią się w kolejnych krajach, niestety, jak łatwo się domyśleć, na liście brakuje Polski.

Wraz z aktualizacją do iOS 16, Apple Maps umożliwią wyznaczanie tras z wieloma przystankami. Wszystkich punktów na trasie będzie mogło być 15. Ciekawą nowością jest obsługa kart transportu publicznego i opłat komunikacyjnych wewnątrz aplikacji Apple Maps.

Family Sharing

iOS 16 przyniesie garść rozwiązań pomagających w zarządzeniu kontami dziecieńcymi. Łatwiej będzie nam utworzyć konto dla dziecka i kontrolować treści, które może widywać. Mamy to funkcje pozwalające kontrolować czas przed ekranem czy udostępnianie lokalizacji urządzenia.

Apple iOS 16 - Family Sharing

Focus

Wraz z iOS 16 tryb skupienia pozwoli na dokładniejsze zarządzanie tym kto i co może stanowić wyjątek od reguły. W prosty sposób możemy zarządzać tym, od jakich kontaktów i aplikacji nasz iPhone ma wyświetlać powiadomienia.

Apple iOS 16 - Tryb Skupienia

Apple Pay Later

Nowością w usłudze Apple Pay będzie Apple Pay Later. Dostępna niestety jedynie w USA możliwość podzielenia naszej płatności w Apple Pay na 4 równe raty i opłacić je w ciągu 6 tygodni bez żadnych dodatkowych opłat. Samo Apple Pay pozwoli na podejrzenie i śledzenie naszych zamówień w aplikacji Wallet.

Apple iOS 16 - Apple Pay Later

Home

Aplikacja Home, pozwalająca zarządzać naszymi urządzeniami Smart Home została przeprojektowana, a jeszcze w tym roku, dołączy obsługa uniwersalnego standardu Matter.

Apple iOS 16 - Przeprojektowana aplikacja Home

Safety Check

Kontrola bezpieczeństwa ułatwi weryfikowanie i cofanie uprawnień osobom niepożądanym. Funkcja Safety Check zresetuje systemowe uprawnienia prywatności aplikacji i ograniczy iMessage oraz FaceTime tylko do używanego urządzenia. Taka funkcja ma być ułatwieniem dla osób doświadczających przemocy domowej lub przemocy w związku.

Apple iOS 16 Safety Check

Fitness bez Apple Watcha

Od teraz nasze cele sportowe i zdrowotne będziemy mogli realizować i śledzić nie posiadając Apple Watcha. Aplikacja Fitness otrzyma wsparcie dla czujników naszego iPhone, na podstawie danych pobranych z naszego urządzenia poznamy m. in. liczbę kroków, przebyty dystans czy aktywności podczas treningów.

Apple iOS 16 - Aplikacja Fitness dla iPhone

Podsumowanie

Nowy iOS 16 trafi na nasze iPhone’y już we wrześniu, wtedy również odbędzie się premiera tegorocznej linii iPhone’ów 14, na temat której przecieki pojawiają się od dłuższego czasu. Nowy iOS, zazwyczaj oznacza koniec wsparcia dla starych urządzeń. Nie powinno nikogo dziwić, że nowego iOS 16 nie otrzyma iPhone 6S, iPhone 6S Plus czy iPhone SE (1 generacji z 2016).

Apple iOS 16 - Podsumowanie

Rozczarować muszę niestety użytkowników iPhone 7 i iPhone 7 Plus, gdyż tych smartfonów również brakuje na liście wspieranych urządzeń. Nowy iOS 16 trafi do urządzeń z 2017 roku (iPhone 8, iPhone 8 Plus oraz iPhone X) i wszystkich nowszych.

Źródło: YouTube (Apple)

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!