Steam oficjalnie trafi na Chrome OS! Google potwierdza

chrome os

O możliwości uruchomienia Steam na Chrome OS było głośno już od dawna. Nie byliśmy jednak pewni, kiedy ta funkcja trafi do użytkowników. Google właśnie oficjalnie przyznał się, że na Chromebookach faktycznie pogramy!

Steam na Chrome OS

Już od kilku miesięcy jesteśmy informowani o tym, że Google chciałby, aby Steam był dostępny na Chrome OS. Teraz natomiast gigant oficjalnie to przyznał i mamy pierwsze ciekawe informacje.

Jak się dowiadujemy, Steam na Chrome OS jest dostępny w wersji Alpha. Z aplikacji skorzystają tylko wybrane Chromebooki, głównie te nieco wydajniejsze, bowiem te najtańsze po prostu sobie z grami nie poradzą. Warto dodać, że Steam zainstalujemy tylko na laptopach z procesorami x86_64. Odpadają więc wszystkie te Chromebooki, które mają ARM.

Steam na Chrome OS ma być w zasadzie klientem na Linuxa, ale dostosowanym pod potrzeby systemu Google’a. Jest to możliwe dzięki temu, że już wcześniej gigant dostosował instalowanie aplikacji z Linuxa na Chrome OS (który zresztą sam też jest Linuxem). Co prawda, Chromebooki nie są zbyt wydajnymi bestiami, ale do takiego lekkiego gamingu powinny wystarczyć – sam mam kilka starszych gier, które z powodzeniem ograłbym na Chromebooku.

Acer Chromebook

Warto dodać, ze na Google for Games Developer Summit 2022 gigant opowiadał o wielu innych aspektach, w tym emulacji gier z Windowsa na Stadii z wykorzystaniem alternatywnej technologii dla Wine (warstwa tłumacząca pomiędzy Windowsem a Linuxem), a także o wykorzystaniu technologii DXVK. Warto wspomnieć, że DXVK jest mocno wykorzystywane przez chociażby konsolę Steam Deck.

Źródło: Phoronix

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!