CloudMosa zaoferuje własny smartfon z systemem Puffin OS

CloudMosa zaoferuje własny smartfon z systemem Puffin OS

Pomimo tego, że wielu już próbowało, CloudMosa – twórcy przeglądarki Puffin Browser – zamierzają wydać własny system operacyjny, Puffin OS, który będzie bazował na rozwiązaniach chmurowych.

Puffin OS to przerobiony Android

Puffin OS to nie jest tak przełomowy system jak chociażby PureOS -jest to po prostu przerobiony Android. Działanie jego ma być jednak diametralnie inne. Przede wszystkim nie będziemy na nim instalowali aplikacji. Serio, nasza pamięć wbudowana będzie wolna od wszelakich programów. Będziemy natomiast korzystali z aplikacji webowych, tj przeglądarkowych.

Warto sprawdzić: Projekt Librem 5, czyli co nowego w świecie smartfona z „prawdziwym Linuksem”?

Okej, programy nie będą instalowane na dysku, więc nie będą zajmowały miejsca. Ale jakie poza tym to ma plusy? No właśnie, jeśli nie zajmują przestrzeni dyskowej, to również nie trzeba ich instalować. Każdą nową aplikację będziemy po prostu uruchamiać. Warto wspomnieć, że już wcześniej próbowano podobnych rozwiązań. Firefox OS miał właśnie bazować na aplikacjach przeglądarkowych, a Nexbit stworzyło dedykowanego Cloud-based smartfona.

Dzięki stworzeniu specjalnej technologii Avatar, firma CloudMosa obiecuje, że każdy smartfon, nawet taki warty zaledwie 100 dolarów amerykańskich (czyli niecałe 400 złotych) będzie naprawdę wydajnym urządzeniem. Dlaczego? Otóż Avatar działa na superwydajnych komputerach, z którymi to smartfon będzie się łączyć za pomocą internetu. Rozwiązanie to można porównać do chociażby grania w gry na platformie Nvidia Shield lub Google Stadia.

CloudMosa zaoferuje własny smartfon z systemem Puffin OS

No właśnie, brzmi to naprawdę pięknie – zbyt pięknie. Otóż do wygodnego używania, podobnie jak w przypadku Shield, będziemy potrzebowali naprawdę szybkiego internetu. I fakt, w Polsce mamy naprawdę szybki internet mobilny LTE, jednak często możemy znaleźć się w miejscu, gdzie prędkość transmisji drastycznie spada. Właśnie przez to często może się trafić, że po prostu nie będziemy mogli skorzystać z aplikacji, bo po prostu nie będziemy mieli wystarczająco szybkiego internetu.

Warto przeczytać: Tak wygląda PinePhone, czyli tani smartfon z Linuksem

Jak na razie, CloudMosa nie wydało dedykowanego, swojego smartfona. Akcja ma trafić na KickStarter, jednak nie wiemy kiedy. Co ciekawe, Puffin OS można uznać za zwykły Custom ROM, a więc jest możliwość, że będziemy mogli instalować ten system na już istniejących smartfonach.

Zainteresowani Puffin OS? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!