Strona główna Systemy operacyjne Linux Tak wygląda PinePhone, czyli tani smartfon z Linuksem

Tak wygląda PinePhone, czyli tani smartfon z Linuksem

-

Nad smartfonem z Linuksem aktualnie pracuje kilka firm – chociażby Purism, Necunoos oraz Pine64. Dzisiaj sobie opowiemy o PinePhone, czyli o produkcie od tego ostatniego przedsiębiorstwa.

Pine64 i PinePhone

Pine64, firma znana z produkcji ultratanich laptopów, pracuje nad smartfonem i tabletem z Linuksem. Domyślnie urządzenia te mają pracować na systemie KDE Neon, który korzysta ze środowiska graficznego KDE Plasma i bazuje na Ubuntu. PinePhone ma cechować się naprawdę niską ceną, co znacznie odróżni go od produktów Purism i Necunos.

PinePhone mozemy nazwać czegoś na wzór „składaka”. Dlaczego? Twórcy zdecydowali na wykorzystanie ogniwa z urządzenia Samsung Galaxy J7, które charakteryzuje się przede wszystkim niewielką ceną, więc jeśli będziesz potrzebował nowej, to kupisz ją sobie za kilkanaście złotych. Sam smartfon ma bazować na płytce PINE A64 z czterordzeniowym procesorem ARM o taktowaniu 1.2 GHz. Co ciekawe, w urządzeniu znajdziemy 4 dedykowane przyciski, do wyłączenia poszczególnych elementów – WiFi i Bluetooth, modemu, kamer i mikrofonu. Urządzenie ma mieć dosyć długą listę dostępnych systemów, między innymi Lune OS, PostmarketOS, Sailfish OS czy nawet Ubuntu Touch.

Nie zapeszając, deweloperzy podzielili się informacją mówiącą, że już w sierpniu będą mieli gotowy prototyp smartfona. Po tym wydarzeniu ruszą bardzo ważne testy, które to ocenią możliwości tego urządzenia, oczywiście liczymy, że wyjdą one jak najlepiej. Orientacyjna cena za ten produkt ma wynosić około 100 dolarów, czyli poniżej 500 złotych. Tutaj wtrącę, że mi osobiście design sprzętu przypomina Motorolę Moto G pierwszej generacji :).

Warto sprawdzić: Necunos NC_1 – smartfon z „prawdziwym” Linuksem – już w wakacje trafi do swoich nabywców

Według mnie, projekt ten zapowiada się o wiele ciekawiej niż na przykład Necunos. Przede wszystkim PinePhone ma być tani, a więc wielu entuzjastów będzie mogło sobie na niego pozwolić. Po drugie, prace nad urządzeniem są naprawdę dynamiczne i wierzę, że w ciągu kilku następnych miesięcy ruszy sprzedaż tego sprzętu.

Czy jednak urządzenie to zdobęcie dosyć sporą popularność? Ciężko powiedzieć, tym bardziej, że wiele osób nie będzie chciało zacząć korzystać z mało popularnych systemów operacyjnych.

A czy Wy chcielibyście korzystać z PinePhone? Dajcie znać w komentarzu!

ŹródłoPine64

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej