Projekt Librem 5, czyli co nowego w świecie smartfona z “prawdziwym Linuksem”?

Librem 5 to jeden z pierwszych i największych projektów stworzenia smartfona z systemem, który określamy mianem “prawdziwego Linuksa”. Sprawdźmy więc jaki jest postęp w pracach nad zbudowaniem tego urządzenia.

Co to jest Librem 5?

Jakiś czas temu pisałem o projekcie Necunos, czyli smartfonie, który to ma działać pod kontrolą Linuksa. Necunos jednak nie był pierwszym tego typu projektem, bowiem jeszcze wcześniej zaprezentowano Librem 5, czyli kompletnie inny smartfon z “prawdziwym Linuksem”.

Warto się zapoznać: Necunos NC_1 – smartfon z „prawdziwym” Linuksem – już w wakacje trafi do swoich nabywców

Librem 5 to projekt smartfona, który ma bazować na systemie typu Linux, a użytkownik będzie mógł wybrać, jaki chce OS – do wyboru dostanie kilka linuksowym dystrybucji lub domyślny system PureOS, przygotowywany przez twórców tego modelu. Projekt zadebiutował jako akcja crowdfundingowa, której celem było zebranie półtora milionów dolarów. Ogromne zainteresowanie tym urządzeniem sprawiło, że udało się pozyskać ponad 150% celu, czyli niemalże 2 miliony i 300 tysięcy USD. Na początku akcji wiele osób twierdziło, że projekt ten nie ma szansa na powodzenie. A tu proszę, niejedna osoba musiała się zdzwić.

Poniżej możecie zapoznać się ze specyfikacją smartfona Librem 5.

Wyświetlacz5,5 lub 5,7 cala o rozdzielczości HD
ProcesoriMX8M Quad Core
Pamięć32 GB eMMC
Łączność bezprzewodowaWiFi 2,4/5 GHz + Bluetooth 4.x
GPSTak
Przyciski do rozłączenia (killswitches)Możliwość odcięcia WiFi, Bluetooth oraz mikrofonu/kamery i GPS
Slot na kartę pamięciTak
Kamera frontowaTak (brak dodatkowych informacji)
Kamera głównaTak (brak dodatkowcyh informacji)
WibracjeTak
Ładowanie za pomocąport USB-C
Możliwość wyjęcia bateriiTak
GłośnikiMinimum 1

 

Twórcy zapewniają, że prace nad smartfonem idą naprawdę dobrze

W minionym miesiącu firma Purism skupiła się przede wszystkim na designie samego systemu PureOS. Twórcy analizując wygląd aplikacji na Androidzie, jak i na iOS, ciężko pracują nad tym aby wymyślić coś swojego, oryginalnego. Jak się dowiadujemy, deweloperzy z GNOME Foundation opracowują design programów i systemu. Już teraz wiemy, że do wyboru będziemy mieli dwa motywy systemowe – jasny i ciemny, gdzie – przynajmniej według mnie – ten drugi bardzo dobrze wpisuje się w dzisiejsze standardy. Możecie to zobaczyć niżej.

Udostępniono również krótkie nagranie wideo, na którym nie tylko widnieje design systemu, ale również działanie paska nawigacyjnego. Naprawdę warto się zapoznać.

W trakcie testów są również sterowniki graficzne – firma miała pewne problemy z jednym z nich, przez co aktualnie szuka rozwiązania. Warto wspomnieć o pracach nad aplikacją do rozmów tekstowych – Chats – oraz o testach telefonicznych rozmów głosowych. Purism chce również umieścić sterowniki w Linux Kernel 5.x.

Warto przeczytać: Linux może być popularnym systemem na laptopy z procesorami ARM

Krótko…

Purism ciężko pracuje nad tym, aby ich smartfon nie tylko był wydajnym sprzętem, ale również oferował naprawdę dobry system, który nie odstaje od konkurencji. Przyznam szczerze, że – po wypuszczeniu finalnej wersji sprzętu – bardzo chętnie przetestowałbym Librem 5 i sprawdził czy na rynku jest jeszcze miejsce na kolejny system mobilny.

A Wy co myślicie o Librem 5? Dajcie znać w komentarzach!

Dodaj komentarz