Mozilla to prawdopodobnie jedna z najbardziej lubianych firm w internecie. Wszak tworzy ona Firefoxa, czyli bardzo popularną przeglądarkę internetową. A jednak! W Wielkiej Brytanii znalazły się osoby, który nominowały tę firmę do konkursu “Internet Villain”.
Mozilla Firefox to jedna z najpopularniejszych przeglądarek internetowych. Można cenić ją za to, że jest dostępna chyba na każdym systemie operacyjnym, jest szybka oraz szanuje prywatność swoich użytkowników. Niestety, brytyjska instytucja ISPA (Internet Services Providers Association) nominowała firmę Mozilla do konkursu Przeciwnik/Łotr Internetu (Internet Villain) i stoi na równi z takimi podmiotami jak Prezydent USA Donald Trump oraz Artykuł 13.
Warto sprawdzić: Testowanie Windows Terminal stało się naprawdę proste
Mozilla i DoH
Dlaczego? Mozilla Firefox jako jedyna przeglądarka wspiera funkcję DoH (DNS-over-HTTPS). Protokół DNS-over-HTTPS pozwala przesłać nazwę domeny wpisaną przez użytkownika na pasku adresu przeglądarki w postaci zapytania do serwera DNS, poznając w ten sposób numeryczny adres IP serwera, który hostuje konkretną stronę. Ale wszystko działa tak już teraz. Różnicą jest jednak sposób wysyłania zapytań. DoH wysyła zapytania do kompatybilnych serwerów DNS poprzez szyfrowane połączenie HTTPS poprzez port 443, zamiast otwartym tekstem na porcie 53, jak to się normalnie odbywa. W ten sposób DoH ukrywa zapytania w normalnym ruchu HTTPS, więc postronni obserwatorzy nie będą w stanie wykryć, co tak naprawdę użytkownik wyświetla w swojej przeglądarce. (źródło: ithardware.pl);
@mozilla is nominated for the #ISPAs #InternetVillain for their proposed approach to introduce DNS-over-HTTPS in such a way as to bypass UK filtering obligations and parental controls, undermining #internet safety standards in the UK. https://t.co/d9NaiaJYnk pic.twitter.com/WeZhLq2uvi
— Internet Services Providers Association (ISPAUK) (@ISPAUK) July 4, 2019
W skrócie, DoH sprawia, że postronni obserwatorzy nie mogą wykryć, co tak naprawdę robimy w swojej przeglądarce. To nie podoba się brytyjskiemu podmiotowi. Dzięki DoH obywatele są w stanie ominąć przeróżne blokady, chociażby ochronę rodzicielską, a także obowiązujące w Wielkiej Brytanii filtry.
Warto przeczytać: Co da połączenie Ubuntu 19.04 ze środowiskiem i3? System Regolith Linux
Działanie ISPA nie spodobało się użytkownikom Firefoxa. Wielu z nich uważa, że Mozilla powinna być nominowana do kompletnie innego konkursu – Bohater Internetu.
Co uważacie o działaniu ISPA? Czy jest ono uzasadnione?
Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!